ԱԺ-ում քննարկվում է Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը. ներկա է 61 պատգամավոր
Քիչ առաջ մեկնարկեց Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը, որտեղ քննարկվում է Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը: Օրենսդրական փաթեթը քննարկվում է 24-ժամյա ռեժիմով: Նշենք, որ այս արտահերթ նիստը հրավիրվել է «Ծառուկյան» եւ ԵԼՔ խմբակցությունների պատգամավորների նախաձեռնությամբ, քանի որ հոկտեմբերի 22-ի կառավարության հրավիրած արտահերթ նիստում նախագծի ընդունման համար բավարար կողմ քվեներ չեղան:
ՀՀԿ-ն այս անգամ եւս նախագծին կողմ չի քվեարկելու, իսկ դեմ կլինի, թե՝ ձեռնպահ, դա դեռ պարզ չէ:
Այս օրենքը սահմանադրական է եւ անհրաժեշտ է 63 պատգամավորի կողմ քվե: Ի դեպ, այս պահին նիստերի դահլիճում ներկա է 61 պատգամավոր:
Նշենք, որ նախագծում որոշ դրույթների ձեւակերպումներ պարզեցվել են: Օրինակ՝ կրկին հստակեցվել է խորհրդարանում 4 ուժերի ներկայացվածության եւ մանդատների բաշխման հարցը: Նախագծով առաջարկվում է Ազգային ժողովում 3-ի փոխարեն 4 քաղաքական ուժի ներկայացվածություն ապահովել, սակայն 4-րդ ուժը կարող է հայտնվել այն դեպքում, եթե հավաքում է ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների ձայների 2 տոկոսը: Այս շեմը կարող է նվազեցվել միայն այն դեպքում, եթե 3-րդ ուժն էլ չհաղթահարի 2 տոկոսը եւ անգամ ստանա 1 տոկոսից էլ ցածր քվե: