Մեր խնդիրն է Հայաստանն ագրարայինից բարձր տեխնոլոգիական երկրի վերածել․ Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի կառավարության տեսլականը՝ երկիրը ագրարայինից բարձր տեխնոլոգիական պետության վերածելն է։ Այս մասին սեպտեմբերի 14-ին Փարիզում «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» (MEDEF) կազմակերպության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ վարչապետը երկօրյա աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայում։ «Մենք ուզում ենք Հայաստանը ագրարային երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի», - ասաց նա՝ հավելելով, որ սա ընդամենը դատարկ ամբիցիա չէ։ Նրա խոսքով, նրանք, ովքեր գիտեն Հայաստանը, գիտեն, որ այսպիսի կառուցվածք ունեցող տնտեսության համար շատ մեծ մարդկային ռեսուրս կա եւ, ըստ էության, սրա նախադրյալները ստեղծված են։
«Գլոբալ ինովացիոն զեկույցում այդ հանգամանքը հստակ ընդգծված է՝ Հայաստանը ինովացիաների մակարդակով այսօր շատ ցածր տեղում է գտնվում, իսկ մարդկանց ինովացիոն ընդունակությունների առումով՝ շատ բարձր»,- շեշտեց նա։
Հանդիպման ժամանակ վարչապետը հրավիրեց բոլոր ներդրողներին՝ գալ եւ մասնակցել ՀՀ-ի պատրաստվող թռիչքին։ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը դինամիկ զարգանում է, արդեն իսկ որոշակի հետաքրքրություն ունեն բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ոլորտում զբաղվող ընկերությունները, եւ մենք բոլոր ներդրողներին հրավիրում ենք մասնակցելու այն թռիչքին, որին պատրաստվում է ՀՀ-ն»։
Վարչապետը երաշխավորեց, որ իր գլխավորած կառավարությունում հակված են բոլոր խնդիրները լուծել բաց, ազնիվ երկխոսության պայմաններում։ «Սա պարզ է, քանի որ ՀՀ տնտեսական ցանկացած գործունեության հաջողությունը ՀՀ կառավարության ու հայ ժողովրդի հաջողությունն է»,- ասաց նա։