«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենը գրավի դիմաց ազատ արձակվեց
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանն ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից: Նրա նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց է կիրառվել մեկ միլիոն դրամ գրավը:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Վարդանյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը: Քննիչը այսօր նրան կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել դատարանին, սակայն չէր առարկել, որպեսզի Վարդանյանի նկատմամբ գրավ կիրառվի:
Արա Վարդանյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 2-ին հասարակական կազմակերպության ծառայողի կողմից լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով: Արա Վարդանյանին նույն հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել, որում սակայն ինքը իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
ԱԱԾ հաղորդագրությունում մասնավորապես ասվում է.
ԱԱԾ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, փաստական հանգամանքների ճնշման ներքո Վարդանյանը խոստովանել է, որ տնօրինելով հիմնադրամին տրամադրված 25 միլիոն դրամի վարկային գծով բանկային քարտը, դրա միջոցներն օգտագործել է անձնական նպատակներով, այդ թվում դրանք ուղղելով տարբեր առցանց խաղատներում խաղադրույքներ կատարելուն:
Ըստ իր խոսքերի, վարկային քարտից վատնած միջոցները Վարդանյանը ետ է վերադարձրել հիմնադրամին հանգանակված գումարների հաշվին: Այնուհետ՝ անձնական միջոցները կանխիկ մուտքագրել է հիմնադրամի հաշվապահություն, դրանով իսկ թաքցնելով հիմնադրամի գումարների վատնման հանգամանքը:
Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում Վարդանյանը հիմնադրամի բանկային քարտից մոտ 14 միլիոն ՀՀ դրամ է փոխանցել օնլայն խաղատներին, իսկ 2016–ից 2018 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում այդ գումարը կազմել է շուրջ 130 000 000 մլն ՀՀ դրամ: