Ազգային փոքրամասնությունները վրդովված են կառավարման նոր համակարգից. նամակ պատգամավորներին
ՀՀ տարածքում ապրող ազգային փորամասնությունները վրդովված են ՀՀ նոր կառավարման համակարգից ու դրանից բխող փոփոխություններից: Իրենց բողոքը նրանք արտահայտել են ՀՀ ԱԺ բոլոր պատգամավորներին ուղղված բաց նամակով:
Հարգելի ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ ԱԺ նախագահ և ՀՀ Արդարադատության նախարար,
Մենք՝ ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչնեռը, անհանգստացած ենք այն հանգամանքով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, դառնալով Խորհրդարանական Հանրապետություն, ցավոք նվազեցնում է մեր ձեռք բերած իրավունքները և հնարավորություները։
Տարիներ առաջ ստեղծվել են ազգային փոքրամասնություններով զբաղվող երկու մարմիններ՝ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին առընթեր ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդ (այսուհետ՝ Համակարգող խորհուրդ, որը ակտիվ գործում է մինչև այսօր) և Հանրային խորհրդի ազգային փոքրամասնությունների հարցերի հանձնաժողով (այսուհետ՝ հանձնաժողով, որը չի գործում՝ մեռած մարմին է)։ Սակայն տվյալ պահին ՀՀ օրենսդրության մեր մասով կատարված փոփոխությունները հանգեցնում են նրան, որ ակտիվ գործող մարմինը վերացվում է, իսկ մեռած մարմինը փորձում են վերակենդանացնել։
Հիշեցնենք, որ ելնելով ՀՀ-ում ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանվածությունն ապահովելու, նրանց միջհամայնքային հարաբերություններն ակտիվացնելու, ինչպես նաև հատուկ կրթամշակութային, իրավական և այլ խնդիրների նկատմամբ պետական հոգածությունն առավել արդյունավետ դարձնելու անհրաժեշտությունից՝ 2000թ. հունիսի 15-ին ՀՀ Նախագահն իր կարգադրությամբ ստեղծեց Համակարգող խորհուրդ, ինչը բավականին առաջընթաց ունեցավ ազգային փոքրամասնությունների համայնքների զարգացման գործում։ Մեզ ՀՀ իշխանությունների պաշտպանություն և աջակցություն է պետք, իսկ, լուծարելով ակտիվ գործող Համակարգող խորհուրդը, Դուք մեզ զրկում եք այդ ամենից։
Քանի որ մեզ վերաբերվող ՀՀ օրենքների նախագծերը մշակում է ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը, դիմում ենք նաև Ձեզ, պարոն ՀՀ Արդարադատության նախարար խնդրանքով՝ չնվազեցնել մեր կարգավիճակը՝ հանել «Հանրային խորհրդի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի, Հոդված 6, 16-րդ կետի, 10- րդ մասը. «16․ Հանրային խորհրդի մշտական հանձնաժողովները և դրանց գործունեության ոլորտներն են՝ ․․․․ 10) ազգային փոքրամասնությունների հարցերի հանձնաժողով (ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներ)»։ Իսկ «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում ամրագրել Վարչապետին առընթեր Ազգային փոքրամասնությունների Համակարգող խորհրդի ստեղծումը, ինչը ՀԱՄԱՐԺԵՔ կլինի Ձեր կողմից լուծարվող Համակարգող խորհրդին։