Գիշերները բացասական ջերմաստիճան չի գրանցվում, եւ ծիրանենին սկսել է ծաղկել. Գագիկ Սուրենյան
«Մարտը, ինչպես եւ կանխատեսվել էր, հանրապետության տարածքում կրկին սկսվեց տաք։ Վերջին 6 օրերին միջին օրական ջերմաստիճանը շարունակում է նորմայից բարձր մնալ մոտ 6-8 աստիճանով։ Արդեն մեկ շաբաթ է, որ հանրապետության հովտային գոտիներում գիշերային ժամերին բացասական ջերմաստիճաններ չեն գրանցվում, ինչի արդյունքում Արարատյան դաշտում ծիրանենին աստիճանաբար ծաղկում է»,- անդրադառնալով Հայաստանում դիտվող եղանակային պայմաններին՝ «Հայկական ժամանակին» փոխանցեց ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
Առաջիկա 5 օրերին՝ փետրվարի 8-12-ը ընկած ժամանակահատվածում, մեր երկիր ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցում չի կանխատեսվում, այլ հակառակը: Ըստ Գագիկ Սուրենյանի, Միջերկրական ծովից մարտի 8-ին Հայաստան ներթափանցող ցիկլոնը իր հետ կբերի ջերմաստիճանի բարձրացում եւս 3-4 աստիճանով։
Մարտի 8-ի ցերեկը Սյունիքի հովիտներում օդի ջերմաստիճանը կհասնի +22․․․+25, Արարատյան դաշտում ու Երեւանում +19․․․+21 աստիճանի։ «Չնայած տաք եղանակին՝ մարտի 8-ին՝  կեսօրից հետո եւ 9-ին,  ցիկլոնի անցմամբ պայմանավորված, շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրեւ եւ ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ առանձին հատվածներում քամին կուժգնանա 20-25մ/վրկ»,- նշեց նա։
Մարտի 10-ի առավոտյան տեղումները բոլոր մարզերում կդադարեն, եւ մինչեւ մարտի 12-ը հանրապետության ողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ «Նշեմ նաեւ, որ դիտվող անձրեւները միայն ունեն դրական ազդեցություն բոլոր առումներով, քանի որ սակավաձյուն ձմռանից հետո մենք այս պահին ունենք տեղումների կարիք»,- հավելեց օդերեւութաբանության կենտրոնի պետը:
Գագիկ Սուրենյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ այժմ ձյան ծածկ կա միայն Աշոցքում, Ամասիայում եւ ջերմուկում՝ 20-30 սմ, ինչպես նաեւ շատ բարձր լեռնային գոտիներում՝ 70-100 սմ բարձրությամբ: Հանրապետության մյուս շրջաններում ձյան շերտը բացակայում է: