Մարտի 1-ին մուտք կլինի՞ դեպի Մյասնիկյանի արձան. քաղաքապետարանը խոստանում է լուծում գտնել
Առաջիկա մարտի 1-ին հնարավո՞ր է բաց լինի Երեւանի Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի հարակից տարածքը, որպեսզի մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հարգել ցանկացող քաղաքացիները հնարավորություն ունենան մոտենալ եւ ծաղիկներ դնել հուշարձանի մոտ:
Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար դիմեցինք Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանին.
- Ամեն դեպքում մենք կփորձենք որոշակի լուծում տալ այդ առումով, որ մեր համաքաղաքացիների համար անհարմարություն չլինի:
- Այսինքն՝ չի՞ բացառվում, որ ինչ-որ մուտք բացվի դեպի հուշարձանի տարածք:
- Դրա համար եմ ասում, կփորձենք որոշակի լուծումներ տալ, որ մեր համաքաղաքացիների համար անհարմարություն չստեղծվի:
Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանը եւ դրա ետնամասում գտնվող այգին այս ընթացքում շրջափակված են պաստառներով: Այստեղ ձեռնարկվել են բարեկարգման եւ շատրվանների կառուցման աշխատանքներ, որոնք ստանձնել է «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամը՝ որպես նվեր Երեւանին՝ 2800-ամյակի առթիվ: Շինարարական եւ բարեկարգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչեւ սեպտեմբերի վերջ:
Մինչ այդ լրանալու է 2008 թվականի մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների տասներորդ տարելիցը: Ձեւավորված ավանդույթի համաձայն, քաղաքացիները եւ քաղաքական ուժերը այցելում են Մյասնիկյանի արձանի տարածք՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհերի հիշատակին: