Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցությունը ճանաչել է Արցախի Հանրապետությունը
Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցությունը ճանաչել է Արցախի Հանրապետությունն ու նրա բնակիչների ինքնորոշման իրավունքը, հաղորդում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANC-AU):
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ կարեւոր ճանաչմանը նախորդել էին կուսակցության բարձրաստիճան անդամ Ջասթին Էլիքի ու ANC-AU-ի ներկայացուցիչների միջեւ հադիպումները:
Նշվում է, որ Ավստրալիայի Կանաչների կուսակցությունը, որը ճանաչել է նաեւ Հայոց ցեղասպանությունը, դարձել է Արցախի անկախությունը ճանաչած առաջին ոչ հայկական քաղաքական կուսակցություններից մեկն աշխարհում։
Հատկանշական է, որ կուսակցությունը նաեւ կոչ է արել Ավստրալիայի կառավարության բոլոր ճյուղերին պաշտոնապես ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունն ու ամրապնդել ԼՂՀ-ի ու նրա բնակիչների հետ Ավստրալիայի հարաբերությունները:
Այս առիթով ANC-AU-ի տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Կանաչների կուսակցությանը եւ մասնավորապես՝ Ջասթին Էլիքին՝ Արցախի անկախությունն ու նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու համար:
Մինչդեռ Ավստրալիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը նշել է, որ սա պատմական ճանաչում է:
«Արցախի Հանրապետության կառավարության եւ արցախցիների անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Կանաչների կուսակցությանը՝ մարդու իրավունքները հարգելու համար»,- ասել է Միքայելյանը:
Նշենք, որ Ավստրալիայի դաշնային խորհրդարանում «կանաչներն» ունեն 9 սենատոր եւ Ներկայացուցիչների պալատի մեկ անդամ: