ՌԴ ՊՆ պաշտոնական հեռուստաալիքն ընդհանրացրել է Նժդեհին, ֆաշիզմը և ՀՀԿ-ն. Տեսանյութ
Ռուսաստանի ՊՆ պաշտոնական օրգանը համարվող «Звезда» հեռուստաալիքի նոյեմբերի 19-ի եթերում հաղորդավարուհի Վերոնիկա Կրաշենիննիկովան անդրադարձել է Հայաստանին և Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանը:
Կրաշենիննիկովան նախ նշել է, որ անսպասելիորեն Եվրամիութան կազմ է պատրաստվում մտնել Հայաստանը, որը նաև ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ անդամ է, Ռուսաստանի գլխավոր դաշնակիցն Անդրկովկասում:
«Տասը օրից Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում Հայաստանը կստորագրի շրջանակային և ընդլայնված գործակցության մասին համաձայնագիր Եվրամիության հետ: Եվրամիության հետ ասոցացումը միակ բանը չէ, որ Հայաստանն անում է Ուկրաինայի նման:
Դժվար է հավատալ, բայց Երևանը նույնպես հերոսացնում է ֆաշիզմի հետևորդներին: 2016-ի մայիսին Երևանում տեղադրվել է Գարեգին Նժդեհի հուշարձանը: 1942-ին Նժեդհը դիմել է 3-րդ ռեյխին՝ խնդրելով խորհրդային Հայաստանը գերմանական գաղութ դարձնել:
Նժդեհի հուշարձանը խորագույն վիրավորանք է ամբողջ հայ ժողովրդին, որը հերոսաբար կռվել է Մեծ հայրենականի ռազմաճակատներում: 106 հայեր ԽՄ հերոսներ են, բայց Նժդեհը հերոս է Հայաստանում իշխող Հանրապետական կուսակցության համար», ասում է Կրաշենիննիկովան:
Ապա հաղորդավարուհին ցույց է տալիս ՀՀԿ լոգոն ու հարցնում՝ ոչինչ չի՞ հիշեցնում: Ինքը պատասխանում է՝ իրեն հիշեցնում է 3-րդ ռեյխի սիմվոլիկան:
«ՀՀԿ ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ լոգոյի մասին հարցիս պատասխանելով, դուք չեք հավատա, բայց նրանցից մեկը հաստատեց՝ այո, մենք արիացիներ ենք: Կարծես թե մենք որոշ բաներ չգիտենք Հայաստանի ղեկավար շրջանակների առանձին ներկայացուցիչերի մասին: Արդյոք նրանք պատրաստվում են Հայաստանը տանել Ուկրաինայի ճանապարհով», եզրափակում է Կրաշենիննիկովան: