ՀՀԿ-ն եւ ժողովրդագրական իրավիճակը. մեր երկրի ապագան անորոշ է
ՀՀ բնակչության կայուն ու անկասելի նվազման միտումները անորոշ են դարձնում մեր երկրի ապագան: Բոլոր նրանք, ովքեր թեկուզեւ չլինելով մասնագետ, սակայն ծանոթ են խնդրին եւ գիտակցում են հարցի լրջությունը, շունչները պահած սպասում են ժողովրդագրական իրավիճակին վերաբերող վիճակագրական տվյալներին:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը երեկ հրապարակեց այս տարվա առաջին 9 ամիսների տվյալները եւ, ցավոք, տագնապները էլ ավելի են սրվում: Վերը բերված գծապատկերներում արտացոլված են հենց այդ տվյալները:
Առաջին գծապատկերում ներկայացված է 2008-ից մինչեւ 2017 թվականն ընկած ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր տարվա առաջին 9 ամիսներին արձանագրված ծնունդների թիվը Հայաստանում: Կետագծերով ներկայացված է այս տարիներին ծնունդների թվի ընդհանուր «տրենդը»՝ միտումը: Չնայած 2008-2010 թվականներին ծնունդների թիվը աճել է, աճել է նաեւ 2014 թվականին, միեւնույն է՝ միտումը բացասական է՝ ծնունդների թիվը նվազում է: Եվ 2017 թվականի առաջին 9 ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 10-ամյա հակառեկորդը՝ ընդամենը 27 հազար 655 երեխա է ծնվել:
Երկրորդ գծապատկերում ներկայացված է նույն ժամանակահատվածում արձանագրված մահերի թիվը: Այս դեպքում ունենք ավելի զիգզագաձեւ կոր, որը հստակ պատկերացում չի տալիս իրավիճակի մասին: Սակայն համակարգչային գրաֆիկական ծրագիրը մեզ ասում է, որ այս դեպքում ունենք աճի միտում, եւ դա պատկերված է կետագծերով:
Եվ ուրեմն, ունենք ծնունդների նվազման միտում եւ միաժամանակ մահերի աճի միտում: Այլ կերպ ասած, միայն այս բաղադրիչով պայմանավորված մեր բնակչությունը նվազում է: Սակայն բնակչության թվի նվազման հիմնական պատճառը, բնականաբար, արտագաղթն է: Տարվա առաջին 9 ամիսներին արձանագրվում է Հայաստանից մեկնած եւ Հայաստան ժամանած ՀՀ քաղաքացիների թվերի տարբերությունը: Սակայն դա ամենեւին ցույց չի տալիս արտագաղթի իրական ծավալը: Դա արձանագրելու համար կարող ենք միայն հաշվի առնել տարեկան ցուցանիշը, որը կհրապարակվի հաջորդ տարվա սկզբին:
Այդուհանդերձ, ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը պարբերաբար ներկայացնում է ՀՀ մշտական բնակչության թիվը, որն իհարկե բոլորովին չի արտացոլում արտագաղթը: Այդ ցուցանիշը վերաբերում է, պարզ ասած, հաշվառված բնակչությանը: Բայց այս դեպքում եւս պատկերը մխիթարական չէ: Երրորդ գծապատկերում ներկայացված է ՀՀ մշտական բնակչության թվի փոփոխությունը անցած 6 տարիների ընթացքում: Ինչպես տեսնում ենք, այդ թիվը անկասելիորեն նվազում է եւ նշված ժամանակահատվածում նվազել է մոտ 37 հազարով: Այստեղ բերված չեն 2008-2012թթ. տվյալները, քանի որ 2011 թվականին տեղի է ունեցել մարդահամար, եւ հենց այդ ցուցանիշն է ներկայումս ընդունվում որպես «ելման կետ»:
Այս վիճակագրության ֆոնին ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը 4-4.5 միլիոն բնակչություն ունենալու ծրագրերի մասին, այսպես ասենք, այնքան էլ իրական չի թվում: Վերը բերված ժամանակահատվածը հենց ՀՀԿ-ի լիակատար իշխանության տարիներն են: