Կառավարությունը «Ելք»-ի պատգամավորներին առաջարկում է խաղատների մասին օրենքը չփոխել
ՀՀ կառավարությունն իր առարկություններն է հայտնել խորհրդարանի «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանի, Էդմոն Մարուքյանի, Արարատ Միրզոյանի, Գեւորգ Գորգիսյանի եւ Արտակ Զեյնալյանի կողմից հեղինակված օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկանում ենք կառավարության որոշման նախագծից, որտեղ եզրակացություն է հայտնվել «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մասին:
Պատգամավորները սեպտմբերի 23-ին շրջանառության մեջ էին դրել խաղատներ այցելող, եւ դրա հետեւանքով իրենց ընտանիքի անդամներին նյութական վնաս պատճառող անձանց այցելությունների վրա արգելանք դնելու մասին նախագիծը:
Օրենքի նախագծի հեղինակները դրա ընդունումը պայմանավորել են մոլախաղերով հրապուրվելու հետեւանքով իր ընտանիքը նյութական ծանր դրության մեջ դրած քաղաքացիների մուտքը խաղատուն արգելելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ նշել են, որ նախագծի ընդունմամբ տրվում է սեփական նախաձեռնությամբ խաղատներ կատարվող այցելությունները սահմանափակելու հնարավորություն:
Կարգավորման հիմնական նպատակը մոլախաղերով հրապուրվելու հետեւանքով իրեն եւ իր ընտանիքին նյութական ծանր վիճակի հասցրած անձի՝ հետագայում նման գործողություններ կատարելու հնարավորությունն օրինական կարգով սահմանափակելն է:
«Ինչ վերաբերում է քաղաքացու կողմից խաղատներ կատարվող իր այցելությունները սահմանափակելու դեպքին, դա ընդունված պրակտիկա է Միացյալ Նահանգներում («Self-Exclusion Program», մասնավորապես՝ Փենսիլվանիա, Միսսուրի, Օհայո, Իլլինոիս, Նյու Ջերսի, Միչիգան եւ այլն), Կանադայում՝  Քեբեքում, որտեղ ծրագիրն իրականացնողներն առաջնորդվում են «Խաղը պետք է մնա խաղ» սկզբունքով, իսկ երեւույթն անվանել են էքսցեսիվ մոլեխաղ), Սինգապուրում, Ֆրանսիայում, Էստոնիայում, Բելառուսում եւ այլուր, որտեղ էլ իր բացառապես դրական արդյունքներն է տվել»,- նշված է օրենքի նախագծում:
Կառավարությունը, մասնավորապես, ֆինանսների նախարարությունը, գտնում է, որ գործող իրավակարգավորումների բովանդակությունից հետևում է, որ արդեն իսկ կարգա­­վորված են ինչպես մինչև 21 տարեկան անձանց խաղասրահ մուտք գործելը արգելելու հա­րա­­բե­րությունները, այնպես էլ կազմակերպչի կողմից այդ պարտականությու­նը չկատարելու դեպ­­քում պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու հարաբերություն­նե­րը, և լիազորված մարմնի կող­մից կազմակերպչի թույլ տված հնարավոր խախ­տումները բացահայտելու մեխա­նիզմ­ները:
Նախարարությունը նաեւ գտնում է, որ օրենսդիրն ամրագրել է, որ անձի գործունակությունը կարող է սահ­մանափակվել միայն դատական կարգով: Մինչդեռ նախագծով նախատեսվում է սահ­մանել քաղաքացու կողմից խաղասրահ կատարվող իր այցելությունները լիազոր մարմնին դիմում ներկայացնելու միջոցով ինքնասահմանափակելու վերաբերյալ կար­գա­վո­րումը, ինչը չի բխում քաղաքացու գործունակությունը բացառապես դատական կարգով սահ­մանափակելու օրենսդրական պահանջից: «Քաղաքացու ինքնա­սա­հմանափակման դրույթը, օրենսգրքին հակասելու պատ­ճառով, չի կարող ստանալ օրենքի ուժ»,- ասված է կառավարության եզրակացության մեջ:
Կառավարությունն նկատի ունե­նա­լով, որ նախագծի դրույթները կամ հակասում են օրենսգրքի պահանջներին, կամ արդեն իսկ կար­գավորված են, առաջար­կում է գործող օրենքը թողնել անփոփոխ: