Քննիչն ասաց՝ հել գնա, ամուսինդ է, ծեծում է, պետք է ենթարկվես. Հասմիկ Խաչատրյանը ԱԺ-ում
«Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքի նախագծի խորհրդարանական լսումների ժամանակ ելույթ ունեցավ նաեւ Հասմիկ Խաչատրյանը, որը ժամանակին բռնություն էր վերապրել: Վերջինս ներկայացնելով իր կյանքի պատմությունը նշեց, որ  գործող օրենսդրության դրույթներով չի կարողացել իր խնդիրը կարգավորել:
«9 տարի շարունակ ամուսնուս կողմից բռնության եմ ենթարկվել եւ համատեղ կյանքի ընթացքում երկու երեխաներ ենք ունեցել: Գնալու տեղ չեմ ունեցել, եղել է, որ իմ կյանքը փրկելու համար գիշերով երեխաներիս թողել ու փախել եմ: Դրանից հետո ամիսներ շարունակ չեմ կարողացել տեսնել իմ երեխաներին: Հայրն ասում էր, երբ կգնաս ու քրեական գործը ետ կվերցնես, նոր երեխաներիդ կտեսնես: Այս պայմաններում չկար մի կառույց, որը կգնա կթակեր ու երեխաներիս ինձ կտար: Մեկ տարի տեւեց մինչեւ դատարանը որոշեց, որ երեխաները իմ հետ են ապրելու, իսկ դրանից հետո ԴԱՀԿ-ն երեք տարի շարունակ ընդամենը գնում էր, որդուս հարցնում, թե ուզում ես գալ մայրիկիդ մոտ, ու այլ քայլեր չէր ձեռնարկում:
Արդեն չորս տարի է անցել, որ այդ վիճակից դուրս եմ եկել: Իսկ առաջին անգամ հետաքննիչը եկավ ասեց՝ ինչ պետք է անես, հել գնա, ամուսինդ է, ծեծել է: Բոլոր ընտանիքներում էլ կանայք ենթարկվում են ամուսիններին, երբ  ծեծում են»,- իր հետ կատարվածը ներկայացրեց Հասմիկ Խաչատրյանը: