Էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների մաքսատուրքն ու գույքահարկը կարող է հանվել
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ էլեկտրական շարժիչներ ունեցող մեքենաների ներմուծմանը: Կառավարության ղեկավարն հանձնարարական տվեց փոխվարչապետերին, մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարների, որպեսզի ուսումանսիրեն նման մեքենաների ներկրման ժամանակ մաքսատուրքից եւ գույքահարկից ազատելու հարցը:
«Հաջորդ հանձնարարականը Էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծման, հարկերից, տուրքերից եւ գույքահարկից ազատելու վերաբերյալ է: Ներկայումս գործող կարգավորումների համաձայն, էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծման եւ ՀՀ տարածքում շահագործման ժամանակ կիրառվում են մի շարք հարկատեսակներ եւ վճարներ»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ նշված մեքենաների շարագործումն էկոլոգիապես մաքուր է եւ ներմուծման ծավալների խթանման անհրաժեշտություն կա:
Վարչապետը հանձնարարեց փոխվարչապետին, տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարին, ֆինանսների նախարարին, բնապահպանության նախարարին եւ ՊԵԿ նախագահին մեկամսյա ժամկետով ուսումանսիրել ներմուծման ժամանակ հարկերից ազատելու ժամանակ գործող օրենսդրության փոփոխության հնարավորությունը եւ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ կարգավորումները՝ կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ:
Ֆրանսիան որոշել է մենակ չթողնել Հայաստանին Ադրբեջանի շարունակվող ցեղասպանական ագրեսիայի դեմ․ Աստրիդ Փանոսյան-Բուվե