Արարատ Միրզոյանը խոսեց «մի սարսափելի նորության» մասին
Ազգային Ժողովի սեպտեմբերի 12-ի նիստի վերջում, պատգամավորների հայտարարությունների ժամանակ «մի սարսափելի նորության» մասին հայտարարությամբ հանդես եկավ նաեւ ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը: Նա ԱԺ-ին հիշեցրեց, որ օրերս վարչական լծակների ուղղակի գործադրմամբ, մշակույթի նախարարության ուղղակի հրահանգով փակվել է Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի կողմից կազմակերպված «Հայաստանը խավարում» խորագրով ցուցահանդեսը՝ նվիրված Խորհրդային տարիներին բռնադատվածներին ու ստալինյան ռեպրեսիաներին:
Պատգամավորը հիշեցրեց նաեւ, որ այդ ռեպրեսիաների շրջանակներում շուրջ 45 հազար հայ եւս բռնադատվել է, որոնցից 7 հազարից ավելին հետագայում գնդակահարվել են, այդ թվում՝ Չարենցը, Բակունցը, նույն Հովհաննես Թումանյանի երկու որդիները եւ այլն:
«Սա ուղղակի գրաքննություն է՝ իրականացված մշակույթի նախարարության կողմից, որն ուղղակի ստանձնում է մշակութային ոստիկանի պարտականությունները, ինչը բոլորովին ընդունելի չէ: Սա չի կարող տեղ գտնել հայ իրականության պայմաններում: Ուշագրավ է, որ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, անդրադառնալով ցուցահանդեսի փակման պայմաններին, նշել է, թե մենք պետք է պարզ երեսով նայենք մեր պատմությանը, եւ որ ցուցահանդեսը մի փոքր քաղաքականացված էր: Նախ՝ ի՞նչ է նշանակում՝ քաղաքականացված. ինչպե՞ս կարող է քաղաքականացված չլինել մի ցուցահանդես, որը նվիրված է բռնադատվածներին եւ ուղղված է բռնությունների դեմ: Կամ ինչպե՞ս կարող է մշակույթը քաղաքականացված չլինել, չէ՞ որ մշակույթի առաքելությունը հենց դա է՝ վեր հանել սուր երեւույթներ, հարցադրումներ, որոնք հասարակությանը պետք է առաջ տանեն»,- հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ այս երեւույթի մեջ երկրորդ ուշագրավ պահն այն է, որ այս ամենը տեղի է ունենում ՀՀԿ իշխանության օրոք եւ ՀՀԿ կառավարության գոյության պայմաններում. մի կուսակցության, որի հիմնադրումն իսկ խարսխված է անկախականության, նժդեհականության գաղափարների վրա:
Այնուհետեւ Միրզոյանը հիշեցրեց, որ ՀՀԿ-ի հիմնադիրներ Աշոտ Նավասարդյանը, Անդրանիկ Մարգարյանը հենց բռնադատված են եղել, ինչպես նաեւ նույն Նժդեհը ստալինյան ռեպրեսիաների զոհ էր, ու տասնյակ տարիներ գտնվում էր Սիբիրում:
«Ժողովուրդ, իմ մոտ այն ասոցիացիան է առաջանում, երբ Ֆրունզիկ Մկրտչյանը «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմում ժեստ ունի, ասում է՝ «հայ-հա՜յ», էս ո՞ւր ենք հասել, իմ ուղեղի մեջ սա չի տեղավորվում: Այսպես ենք անում, որ օրինակ ՌԴ պետդումայի պատգամավորը կարողանում է իրեն թույլ տալ, անվանել թշնամական քայլ՝ Երեւան քաղաքում մեր մի հայրենակցի անունով փողոցի վերանվանումը մեկ այլ հայրենակցի անունով: Ավելին ասեմ՝ ինչո՞ւ կանգ առնենք՝ մտել ենք ջուրը, ուրեմն պետք չէ վախենալ ոտքերը թրջելուց. գնանք առաջ՝ ԵՊՀ-ն նորից վերանվանենք Մոլոտովի անվան, Մաշտոցի պողոտան վերանվանենք Լենինի պողոտա»,- ասաց պատգամավորը, բայց չհասցրեց ելույթը եզրափակել, քանի որ ժամանակը սպառված էր ու նախագահությունը որոշեց անջատել Միրզոյանի բարձրախոսը: