Պարո՛ն Տերտերյան, պատերազմ չենք հայտարարում. ԱԺ-ում թեժ քննարկում էր
Ազգային Ժողովի քննարկմանն այսօր ներկայացված էր նաեւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է նաեւ հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքը տալ միայն Երեւանի քաղաքապետին եւ ավագանու մեկ երրորդին, իսկ նախկինում հանրաքվե նախաձեռնելու հնարավորություն ունեին նաեւ Երեւանի ավագանու խմբակցությունները: Հենց այս դրույթը թեժ քննարկման առիթ դարձավ. ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավորները նախագծի հիմնական զեկուցող, տարածքային կառավարման եւ զարգացման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանից հետաքրքրվեցին, թե կառավարությունն ինչո՞ւ է որոշել, որ տեղական հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնության իրավունքը Երեւանի ավագանու խմբակցությունների լիազորություններից պետք է հանել, ինչին Վաչե Տերտերյանն արձագանքեց, թե այդ հարցը դեռ քննարկումների փուլում է:
«Ելք»-ի պատգամավորներն իրենց տարակուսանքը հայտնեցին, թե նման դրույթ մտցնելն ընդհանրապես ում մտքով է անցել, քանի որ նման առաջարկ անգամ պետք է տեղի չունենար ու քննարկման առարկա չդառնար: Արդյո՞ք դա թաքնված հնարքով ավագանու խմբակցություններին նման գործիքից զրկելու նպատակ է հետապնդել: Վաչե Տերտերյանը նշեց. «Թաքցնելու պրյոմն ամենաէֆեկտիվը չէ, որովհետեւ գոնե դուք կնկատեիք, եւ դա տրամաբանական չէ: Որեւէ խնդիր՝ զրկելու խմբակցությանը կամ փոքրամասնությանը, չկա, զուգահեռ շատ ու շատ այլընտրանքներ ունեն իրենց քայլերն անելու: Որեւէ նման մտադրություն չի եղել, դրա համար մենք հանձնաժողովում կքննարկենք»,- ասաց Տերտերյանը:
«Այդտեղ ոչ մի քննարկելու հարց էլ չկա՝ ընդամենը քաղաքական դիրքորոշման խնդիր է»,-հակադարձեց Նիկոլ Փաշինյանը եւ շարունակեց. «Այսինքն՝ ինձ մոտ տպավորություն է, որ հետո էլ ասելու եք՝ քննարկեցինք, մի հատ էլ քննարկենք, հետո Նոր տարին անցնի, նորից քննարկենք, հետո՝ տոներն անցնեն, Սրբխեչը... այսինքն՝ էդ ինչ մի կոնցեպտուալ նոր ինֆորմացիա պետք է ստանաք, որի արդյունքների հիմքով նոր քննարկեք ու որոշեք: Խմբակցությանը գործելու հնարավորություն տվեք՝ ընդամենը սրա մասին է խոսքը, կամ ասեք՝ զրկում ենք այդ հնարավորությունից»:
Համազեկուցող Արայիկ Հովհաննիսյանը փորձեց պարզաբանել, թե ընդամենը օրենքում հակասություն է եղել, մի կետով հանրաքվեի նախաձեռնության հնարավորությունը սահմանված էր, որ կարող է նախաձեռնել խմբակցությունը, մի այլ կետով՝ քաղաքապետն ու ավագանու անդամների մեկ երրորդը. հետագայում կարող է մյուս կետում ավելացվել նաեւ խմբակցությունը:
Պատգամավոր Լենա Նազարյանը հայտարարեց, որ այս նախաձեռնությամբ փորձ է արվում ընդդիմությանը զրկել քաղաքական օրակարգ թելադրելու հնարավորությունից ու քաղաքապետին ու նրա կլանին ազատել անցանկալի հարցերից:
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, թե միանում է «Ելք»-ի գործընկերների մտահոգություններին ու հայտարարեց. «Պարո՛ն Տերտերյան, պատերազմ չենք հայտարարում, որ լուրջ քննարկումների կարիք լինի»: