ՀՀ-ն չի դիմի քաղաքական շանտաժի եւ չի ճանաչի Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի անկախությունները
Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները Բաքվում եռակողմ հանդիպման ընթացքում հայտարարել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում և Աբխազիայում հակամարտությունները պետք է լուծվեն Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
«Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք ԼՂ-ում, Ադրբեջանի հարակից շրջաններում և Վրաստանում միջազգային նորմերի և սկզբունքների հիման վրա հակամարտությունների շուտափույթ կարգավորման անհրաժեշտության մասին՝ պահպանելով պետությունների տարածքային ամբողջականությունը և միջազգային մակարդակով անձեռնմխելի ճանաչված պետական սահմանները»,- այս մասին ասված է սեպտեմբերի 6-ին Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարությունում:
Իսկ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր նաեւ, թե Նյու Յորքում կայանալիք ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նիստին Թուրքիան, Վրաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հանդես կգան Լեռնային Ղարաբաղին և Աբխազիային վերաբերող հարցերում:
«Մենք Նյու Յորքում միասին կընդգծենք, որ ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Աբխազիայի հիմնախնդիրները հարկավոր է րոպե առաջ լուծել խաղաղ ճանապարհով և երկու երկրների տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային ու Ադրբեջանին, ապա այստեղ ամեն ինչ հասկանալի է: Բայց որ արդեն Վրաստանն է սկսում միջազգային հարթակներում նման դիրքորոշումներով հանդես գալ՝ դիվանագիտական զգուշավորությունն ու չեզոքությունը խախտելով, արդեն դառնում է, եթե չասենք վտանգավոր, ապա գոնե մտահոգիչ: Իհարկե, Վրաստանի նման դիրքորոշման պատճառն էլ պարզ է՝ Վրաստանն էլ ունի Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի խնդիրներ, ու այս առումով նրա այս դիրքորոշումը հենց այդ խնդիրներով է պայմանավորված: Ու հարց է առաջանում, թե ի՞նչ պետք է անի հայկական կողմը, ի՞նչ հնարավորություններ ունի, կամ կան արդյո՞ք որոշակի գործիքներ ու միջոցներ, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի ազդել այս գործընթացի վրա:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը այս հարցի կապակցությամբ armtimes.com-ին ասաց, թե անհրաժեշտ քայլերն ու գործողություններն արվում են, ինչպես միշտ ու այդ քայլերը շարունակվելու են:
Պարզ է՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի գործողությունների, դիրքորոշումների վրա ազդելու հնարավորություն գործնականում չկա: Բայց արդյո՞ք Վրաստանի դեպքում էլ կարելի է նույնն ասել: Իհարկե՝ ոչ: Նախ՝ որովհետեւ ի տարբերություն Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի, Վրաստանը մեզ բարեկամ երկիր է, մենք այդ երկրի հետ ունենք բազմակողմանի՝ դիվանագիտական, հասարակական, մշակութային, տնտեսական ու էլի շատ ու շատ տեսակների հարաբերություններ: Եվ ինչպես  armtimes.com-ի հետ զրույցում նշում է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը, դիվանագիտական ու ամենօրյա այնպիսի աշխատանքներ պետք է տարվեն Վրաստանի հետ, որ մեր երկու երկրների դիրքորոշումներն ու շահերն ավելի շատ համընկնեն, քան հակադրվեն:
«Վրաստանի ներսում պետք է համապատասխան աշխատանքներ տարվեն՝ գոնե հաշվի առնելով Վրաստանի ու Հայաստանի հարաբերությունների ու մոտեցումների տարբերությունը, որոնք ակնհայտ են եւ հասկանալի: Հայաստանը պետք է աշխատի Վրաստանի հասարակական ու փորձագիտական կառույցների հետ եւ փորձի հասկանալ, թե որտեղ կարող են մոտեցումներն ու շահերը համընկնել, ու փորձի այդ ուղղությամբ ավելին անել: Որովհետեւ վերջիվերջո բավականին բացասական է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները լարվում են միջազգային թատերաբեմերում, որտեղ Հայաստանի եւ Վրաստանի մոտեցումները շատ նման են, բացի այդ հարցից: Այդ հարցի շուրջ նրանք դիրքորոշումներ ունեն, որոնք բավականի հակահայկական են»,- մեզ հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Իսկ եթե, օրինակ, Հայաստանում գոնե քաղաքական մակարդակում սկսվեն նույն Աբխազիայի կամ Հարավային Օսիայի անկախությունները ճանաչելու հարցի վերաբերյալ քննարկումներ, կարո՞ղ է դա զսպող գործոն հանդիսանալ Վրաստանի դեպքում: Այս առումով՝ Սերգեյ Մինասյանը չի կարծում, թե Հայաստանը պետք է այդ աստիճան սրի ու լարի իրավիճակը. Հայաստանը ճանաչում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու սուվերենությունը, իսկ արտաքին հարաբերություններում շանտաժի քաղաքականությունը միշտ չէ, որ էֆեկտիվ է լինում: