Այսօր Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպելու է Ադրնեջանի հոգևոր առաջնորդին
Սեպտեմբերի 7-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը երկօրյա այցով մեկնել է Մոսկվա, որտեղ կմասնակցի տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդների եռակողմ հանդիպմանը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մոսկվայում սեպտեմբերի 8-ին՝ այսօր, նախատեսված է Գարեգին Բ.-ի հանդիպումը Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ: Հանդիպմանը քննարկումների օրակարգը նախորդ նման հանդիպումներից չի տարբերվելու, ասել է Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«Օրակարգը մեկն է՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունը եւ տարածաշրջանային խաղաղությունը: Բոլոր եռակողմ հանդիպումները, որ տեղի են ունենում, նույն օրակարգով են եղել»,- ասել է Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը և հավելել, որ հանդիպումը կազմակերպվում է Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլի միջնորդությամբ:
Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը նկատեց, որ նման ձեւաչափով հանդիպումների սկզբնավորումը եղել է դեռեւս Վազգեն Վեհափառ Հայրապետի օրոք, իսկ Գարեգին 2-րդ կաթողիկոսի օրոք սա 6-րդ հանդիպումն է: