Մոսկվայում բանկում պատանդներ վերցրած Պետրոսյանը դատապարտվեց 12 տարով
Մոսկվայի Բոլշայա Նիկիտսկայա փողոցում «Սիթիբանկի» մասնաճյուղում պատանդներ վերցրած սնանկացած ձեռնարկատեր Արամ Պետրոսյանը դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Դատախազը պահանջել էր 13 տարվա ազատազրկում: Պետրոսյանը մեղադրվում է ահաբեկչության եւ պատանդներ վերցնելու հոդվածներով: Հետաքննության ընթացքում գործարարը խոստովանել է իր մեղքը պատանդներ վերցնելու մասով, սակայն հերքել է ահաբեկչություն իրականացնելու սպառնալիքը:
Միջադեպի օրը Պետրոսյանը բոլոր պատանդներին բաց է թողել եւ հանձնվել ոստիկանությանը: Նա հայտարարել է, որ իր այդ քայլով փորձել է ուշադրություն հրավիրել սնանկացման գործընթացների վրա:
55-ամյա Պետրոսյանը հարձակումից առաջ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված տեսաուղերձ էր տեսագրել ու հրապարակել՝ նախազգուշացնելով, որ 2016 թվականի օգոստոսի 24-ին ինքը «կդիմի Ռուսաստանի ՔՕ խիստ խախտման»: Նրա խոսքով՝ իր արարքի մասին կխոսեն ոչ միայն Ռուսաստանում, այլեւ արտասահմանում: Իր քայլը բացատրում Է ֆիզիկական եւ իրավական անձանց սնանկացման հիմնախնդրով, որը համեմատում Է «ժանտախտի» հետ: