Չենք կարող բացառել, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին «Իսկանդեր» կվաճառի. Կարեն Վրթանեսյան
«Իհարկե, լրիվ բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է «Իսկանդեր»-ներ վաճառել, օրինակ, Ադրբեջանին, չենք կարող, որովհետեւ դա, ի վերջո, Ռուսաստանի որոշելու հարցն է: Միշտ չի, որ Ռուսաստանը որոշումներ կայացնելուց մեր շահերն է հաշվի առնում»,- այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց «Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության ֆեդերալ ծառայության տնօրեն Դմիտրի Շուգաեւի հայտարարությանը, թե ՌԴ-ն մի քանի երկրից «Իսկանդեր» համալիրի ձեռքբերման հայտեր են ստացել:
Նշենք, որ Շուգաեւի հայտարարությունն ադրբեջանական ԶԼՄ-ները մեկնաբանել էին, որ հնարավոր է ՌԴ-ն Ադրբեջանին էլ մատակարարի «Իսկանդեր» համալիր: Ի դեպ, ռուսական արտադրության «Իսկանդեր» համալիր, բացի արտադրող երկրից, ունի միայն Հայաստանը:
«Կոնկրետ այդ թեման, որ «haqqin.az»-ում հայտնվել է, ըստ էության, ցույց է տալիս, որ կայքը զբաղված է թրոլինգով: Իրենք չունեն որեւէ լուրջ հիմք՝ եզրակացություն անելու, որ Ադրբեջանին պատրաստվում են «Իսկանդեր» վաճառել: Այդպես իրենք փորձում են սա ներկայացնել այնպես, թե կարծեք,  ինչ-որ բան եփվում է «Իսկանդեր»-ների հետ կապված: Ըստ էության, դա քարոզչական հնարք է ուղղված հենց հայկական լսարանին, որպեսզի հայկական լսարանում հերթական անգամ ինչ-որ դժգոհություն սերմանվի՝ ռուս-հայկական հարաբերություններում, հանրության մեջ՝ ռուսամետների եւ արեւմտամետների միջեւ փոխադարձ մեղադրանքների հերթական ռաունդը լինի»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը նշելով, որ նշված ադրբեջանական կայքը հիմնականում հայկական լսարանին ուղղված քարոզչական ռեսուրս է:
Ըստ մեր զրուցակցի, «haqqin.az» կայքը սովորաբար առանց աղբյուրները նշելու նյութեր է արտատպում, երբեմն էլ նաեւ հայկական լրատվամիջոցներից, վերաշարադրում է այնպես, որ իրենց ուզած շեշտադրումները լինեն: «Դրանից հետո ուղղում են դա հայկական լսարանին, որը, ցավոք սրտի,  շատ հաճախ վերցնում է, սկսում է քննարկել, ինչ-որ վեճերի առիթ է դառնում եւ այլն»,- նկատեց Կարեն Վրթանեսյանը:
Անդրադառնալով ՌԴ-ի կողմից ղարաբաղյան հակամարտող կողմերին ռազմական բալանսը պահպանելու պատրվակով զենք վաճառելու վերաբերյալ մեր հարցին՝ Կարեն Վրթանեսյանը նշեց. «Այն, որ Ռուսաստանը ծանր տեխնիկա էր վաճառել Ադրբեջանին մեծ քանակներով, չի նշանակում, որ ռազմական բալանսը խախտեց, բայց ինչ-որ բան փոխեց: Գուցե Ադրբեջանի ապրիլյան արկածախնդրությունն ինչ-որ տեղ պայմանավորված էր այդ մատակարարումներով: Չեմ ասում հիմնական գործոնն էր, բայց գուցե իր դերը խաղացել էր: Այսինքն՝ բալանս պահպանելով արդարացնել զենքի մատակարարումն իր դաշնակից հակառակորդին, ես, այնուամենայնիվ, չեմ ընդունում»: