Ադրբեջանից ստացվել է նախնական համաձայնություն.Բաբայանը պատգամավորների Բաքու մեկնելու մասին
Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ «Եվրանեսթ»-ի, Բաքվում կայանալիք նիստին Հայաստանի ԱԺ-ի պատվիրակության անդամների մասնակցության վերաբերյալ կազմակերպչական հարցերը ՀՀ ԱԺ-ն իրականացնում է «Եվրանեսթ»-ի քարտուղարության հետ: Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի մամուլի ծառայության ղեկավար Աքիֆ Տեւեքքյուլօղլուի մեկնաբանությանը: Վերջինս ասել էր, որ Բաքվում կայանալիք Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կազմակերպած համաժողովին մասնակցելու նպատակով հայկական կողմը եթե դիմի Ադրբեջանին, ապա դիմումը կքննարկվի:
«Մենք կազմակերպչական աշխատանքներն իրականացնում ենք «Եվրանեսթ»-ի քարտուղարության հետ, որովհետեւ դա «Եվրանեսթ»-ի միջոցառումն է: Զուգահեռ մենք Ադրբեջանի կողմից ստացել ենք նախնական համաձայնություն քննարկել անվտանգության ապահովման հարցերը: Իրենք դեռ չեն տվել անվտանգության երաշխիքներ, բայց տվել են նախնական համաձայնություն այդ հարցն ապահովելու մասին: Տվել են մեկնարկ, որ այդ հարցը կբերեն վերջնական տեսքի: Այս ամենն ունենալուց հետո ՀՀ ԱԺ-ն կայացնի իր մասնակցության վերջնական դիրքորոշումը»,- ասաց Արսեն Բաբայանը:
Ավելի վաղ՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 22-ին «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները՝ պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանի գլխավորությամբ, Բաքվում կմասնակցեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված համաժողովին՝ նվիրված կանանց առողջության եւ գենդերային հավասարության խթանմանը: Հայկական պատվիրակության կազմում է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը: «Պատվիրակության՝ համաժողովին մասնակցելու հետ կապված կազմակերպչական հարցերը գտնվում են ընթացիկ փուլում»,- հայտարարել էր Արմեն Աշոտյանը:
Վերջին անգամ 2012 թվականին է ՀՀ Ազգային ժողովի «Եվրանեսթ»-ի պատվիրակությունը եղել Ադրբեջանում: 2012 թվականի ապրիլի 2-ից 4-ը Բաքվում անցկացվել էր «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի երկրորդ լիագումար նիստը: Հայկական պատվիրակության կազմում էին Վահան Հովհաննիսյանը (պատվիրակության ղեկավար), Արտակ Զաքարյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Լիլիթ Գալստյանը, Խաչիկ Պետրոսյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը, Հովհաննես Սահակյանը, Արամ Սաֆարյանը, Մանվել Բադեյանը, պատասխանատու քարտուղար Կարինե Շիմշիրյանը: