Եթե կառավարություն չունենայինք, արտահանման հարցում ոչինչ չէինք կորցնի
ՀՀ կառավարությունը շեփորահարում է վիճակագրական տվյալներն այն մասին, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանումը աճել է: Ու, բնականաբար, դա վերագրում իր գործունեությունը: Այսինքն, կառավարությունը լավ է աշխատել, ինչն էլ բերել է արտահանման ծավալների աճի:
Հասկանալու համար, թե որքանով է դա մոտ իրականությանը, ուսումնասիրենք արտահանման կառուցվածքը: Արտահանման ծավալներն իրոք աճել են, եւ դա ուրախալի փաստ է անկախ ամեն ինչից: Այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում Հայաստանից արտահանվել է 994 միլիոն դոլարի ապրանք՝ անցած տարվա 821.6 միլիոնի դիմաց: Աճը կազմել է ավելի քան 172 միլիոն դոլար կամ 21 տոկոս: Տպավորիչ աճ է, ինչ խոսք: Հիմա ուսումնասիրենք, թե որքանով է դա կառավարության «շնորհքը»:
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանվող ապրանքների ամենահզոր աճը ապահովել է հանքարդյունաբերությունը: Գունավոր մետաղների հանքաքարերի արտահանումը աճել է 95 միլիոն դոլարով, հասնելով 260 միլիոն դոլարի: Պարզապես համաշխարհային տնտեսությունը փոքր-ինչ կայունանալու միտումներ է ցույց տալիս, գունավոր մետաղների գները փոքր-ինչ աճել են, մեր հանքարդյունահանողներն էլ, օգտվելով առիթից, ավելի շատ են «քերել»  ընդերքը: Կառավարության դերը այս աճի գործում զրոյական է:
24 միլիոն դոլարով աճել է սպիրտային խմիչքների, ավելի կոնկրետ՝ կոնյակի արտահանումը: Այստեղ գործ ունենք ընդամենը կորցրած դիրքերը վերականգնելու եւ նոր շուկաներ գտնելու հետ: Դա հաստատ չի արել կառավարությունը: Դրանով զբաղվում են իրենք՝ տնտեսվարողները, եւ այս գործում նույնպես կառավարության դերը զրոյական է:
Շատ ոգեւորիչ է ծխախոտի եւ ալյումինի փայլաթիթեղի արտահանման ծավալների աճը: Հիմնականում «Գրանդ հոլդինգի» ու մասամբ արդեն «Սիգարոնի» շնորհիվ ահռելի քանակությամբ ծխախոտ է արտահանվում, եւ այս տարի արտահանման աճը անցած տարվա համեմատ կազմել է 23 միլիոն դոլար: Իսկ «Ռուսալ-Արմենալի» արտադրած փայլաթիթեղի արտահանումը ավելացել է 8 միլիոն դոլարով: Բայց որեւէ մեկը լսած կա՞, որ նշված տնտեսվարողները որեւէ կերպ աջակցություն ստացած լինեին կառավարությունից կամ նույնիսկ դիմած լինեն որեւէ խնդրով: Հետեւաբար, այս ապրանքատեսակների արտահանման ծավալների աճի գործում կառավարության դերը նույնպես զրոյական է: Երկաթամիահալվածքների արտահանումն էլ աճել է 21 միլիոն դոլարով, եւ սա նույնպես բացառապես տնտեսվարողների շնորհիվ է:
Ադամանդների եւ ոսկու արտահանման ծավալների աճի գործում գուցե կառավարությունը դեր է ունեցել, սակայն այդ ապրանքները մեծ հաշվով կապ չունեն մեր տնտեսության զարգացման հետ: Եվ այս ապրանքների արտահանման աճը կազմել է մոտ 30 միլիոն դոլար:
Գումարելով իրար վերը նշված թվերը, կստացվի, որ միայն դրանց շնորհիվ արտահանման ընդհանուր ծավալը պետք է աճեր ավելի քան 201 միլիոն դոլարով: Բայց, ինչպես նշեցինք, աճը եղել է  172 միլիոն դոլար: Պարզ թվաբանությունը հուշում է, որ բոլոր մյուս ապրանքների գծով ունենք արտահանման մոտ 30 միլիոն դոլարի անկում: Այլ կերպ ասած, աճ կա այնտեղ, որտեղ կառավարությունը անելիք չունի: Իսկ ահա այլ ապրանքատեսակների արտադրության, դրանց մրցունակության բարձրացման, արտաքին շուկաներ ուսումնասիրելու հարցում, որտեղ կառավարությունը ունի որոշակի դեր, մեղմ ասած, հաջողություններ չեն գրանցվում:
Ու եթե տեսականորեն պատկերացնենք, որ Հայաստանում ընդհանրապես չկա կառավարություն, նախագահ, գերատեսչություններ եւ այլն, ապա առնվազն արտահանման հարցում որեւէ բան չենք կորցնի: Գուցե նաեւ ձեռքբերումներ ունենանք՝ խանգարող չի լինի: