Այսուհետ դիմորդները կհայտագրեն 1, ոչ թե 8 մասնագիտություն, նաեւ վերաքննություն կհանձնեն
Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննական համակարգում նախատեսվում են մի շարք փոփոխություններ:
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) տնօրեն Արա Իսպիրյանը, armtimes.com-ի հարցմանը պատասխանելով, մանրամասնեց, որ փոփոխությունների մի մասը ծրագրվում է կյանքի կոչել արդեն 2018 թվականի ընդունելության փուլում, իսկ մյուսները` փոքր-ինչ ուշ` որոշակի ժամանակացույցով:
Արդեն առաջիկա միասնական քննության ժամանակ կգործի մասնագիտական կողմնորոշման հայտագրման նոր կարգ: Այսինքն` եթե մինչեւ այժմ դիմորդը հայտում նշել է միանգամից 8 մասնագիտություն, ապա այսուհետ նա կնշի միայն մեկը` հետագայում երկրորդ անգամ հայտ լրացնելու հնարավորությամբ:
«Դիմորդներն առաջին հայտով կնշեն կոնկրետ մասնագիտություն, որտեղ որ իրենք, անպայման ցանկանում են ընդունվել: Քննություններից հետո մրցույթը կկատարվի նախ այդ մասնագիտության գծով (անվճար եւ վճարովի): Դրանից հետո հայտնի կդառնան առաջացած թափուր տեղերը, չընդունված դիմորդներն էլ, որոնք արդեն կունենան գնահատականներ, կանցնեն երկրորդ մասնագիտական կողմնորոշումը, թե ինչ թափուր տեղերում նորից ինչ հայտագրում են ուզում անել»,- ասաց ԳԹԿ տնօրենը:
Նա չբացառեց, որ հայտագրման երկրորդ փուլում դիմորդին հնարավորություն կտրվի նշել երեք կամ չորս բաժին:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Երեւանի Ավետիք Իսահակյանի անվան ավագ դպրոցի տարածքը, որն օպտիմալացման գործընթացի արդյունքում փոխանցվում է ԳԹԿ-ին, ինչ նպատակի է ծառայելու, Արա Իսպիրյանը պատասխանեց, որ այնտեղ ձեւավորվելու է քննական կենտրոն, որպեսզի տարվա ընթացքում բուհի ընդունելության քննություններ կազմակերպվեն ոչ թե մեկ, այլ մի քանի անգամ:
Առայժմ, ինչպես հայտնի է, ԳԹԿ-ն չունի սեփական քննակենտրոն եւ ամռանը տարածքներ է վարձակալում տարբեր դպրոցներում` քննություններն անցկացնելու համար:
«Մենք առաջարկում ենք անընդհատ քննություն մտցնելու գաղափարը: Դիմորդներին առաջարկելու ենք` եթե համարում են, որ իրենք պատրաստ են միասնական քննությանը, ապա ցանկացած ժամանակ հայտագրվեն, եւ քանի դիմորդ հայտագրված լինի, հրավիրենք մեզ մոտ, քննություն հանձնեն: Եթե այդ արդյունքները դիմորդին չեն բավարարի, ենթադրենք երեք ամիս հետո նա կարող է վերահանձնել: Այսինքն` կունենանք քննական կենտրոն, որտեղ կարող է յուրաքանյուր ամիս անցկացվել քննություն»,- տեղեկացրեց Իսպիրյանը:
Նա հավելեց, որ այդ սկզբունքը գործելու է նաեւ դպրոցի ավարտական քննությունների պարագայում: Այսինքն` եթե երեխան գտնի, որ ինքը պատրաստ է տվյալ ծրագրին, կարող է դիմել ժամկետից շուտ քննություն հանձնելու համար:
Այս եւ այլ փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծն, ըստ ԳԹԿ տնօրենի, պատրաստ կլինի հոկտեմբերին: Քննարկման դրվելուց եւ անհրաժեշտության դեպքում որոշակի շտկումներ արվելուց հետո այն կներկայացվի կառավարության հաստատմանը: