Մի շարք դպրոցներ կօպտիմալացվեն թե´ Երեւանում, թե´ մարզերում. որոնք են դրանք
Կրթության ոլորտի պատասխանատուներն արդեն իսկ մատնանշում են հանրակրթական ուսումնական այն հաստատությունները, որոնք ենթակա են օպտիմալացման-միավորման: Դրանք գտնվում են թե´ Երեւանում եւ թե´ մարզերում:
Համապատասխան նախագիծն առաջիկայում ներկայացվելու է կառավարության հաստատմանը: Ըստ այդմ, ինչպես տեղեկացանք կրթության եւ գիտության նախարարությունից, գործադրի հաստատմանն արժանանալուց հետո, որպես առանձին ու ինքնուրույն միավորում, կդադարեն գոյություն ունենալ մասնավորապես հետեւյալ դպրոցները` Երեւանի համար 23, 41, 81: Թե դրանք որ հաստատությունների հետ կմիավորվեն, մեզ առայժմ չհաջողվեց պարզել:
Բացի այդ, նախատեսվում է, որ Կույրերի երեկոյան դպրոցը կդառնա համար 14 հատուկ դպրոցի մաս: Համար 43 ավագ դպրոցը կմիանա համար 16 ավագ դպրոցին: Համար 149-ը` համար 54-ին:
Ինչ վերաբերում է մարզերին, ապա Բերդի վարժարանը կդադարի գործել որպես այդպիսին եւ կմիավորվի Բերդի ավագ դպրոցի հետ, Եղեգնաձորի վարժարանը կմիավորվի նույն քաղաքում գործող ավագ դպրոցին, Վայքի վարժարանը` Վայքի ավագ դպրոցին:
Չի բացառվում, որ օպտիմալացում լինի նաեւ Արթիկում եւ այստեղ համար 7 դպրոցը միավորվի համար 3-ի հետ:
Օրինակ` Երեւանի Կենտոնում` Կոնդ թաղամասում գտնվող Շոթա Ռուսթավելու անվան համար 23 հիմնական դպրոցում, ինչպես պարզեցինք ոլորտին վերաբերող փաստաթղթային աղբյուրներից, 2015-2016 ուսումնական տարվա դրությամբ սովորել է 69 աշակերտ: Ուսուցիչների ընդհանուր թիվը եղել է 18: Մեզ հասած որոշ տեղեկությունների համաձայն` չի բացառվում, որ այս դպրոցը միավորվի ոչ այնքան մեծ հեռավորության վրա գտնվող Ստ. Շահումյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցին:
Փակվելու ենթակա մյուս հաստատություններից եւս երկուսը` Ալ. Գրիբոյեդովի անվան համար 41 հիմնական եւ համար 81 միջնակարգ դպրոցները դարձյալ գտնվում են Երեւանի կենտրոնում: Ի դեպ, համար 81 դպրոցում էլ սովորողների թիվը 50-60-ի սահմաններում է:
Ավ. Իսահակյանի անվան համար 16 ավագ դպրոցին միավորվելիք Գրիգոր Զոհրապի անվան համար 43 ավագ դպրոցը գտնվում է Երեւանի Էրեբունի վարչական շրջանում: «Հյուրընկալող» հանրակրթական հաստատությունը նույն վարչական շրջանում է:
Վահագն Դավթյանի անվան համար 149 ավագ դպրոցը Արաբկիր վարչական շրջանում է: Մանուել Քաջունու անվան համար 54 ավագ դպրոցը, որին այն միանալու է, եւս նույն տարածքում է: