Կարեն Կարապետյանի դեմ բունտ է հասունանում
Առաջիկա երեքշաբթի օրը՝ հուլիսի 4-ին, Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է անցկացնելու: Քննարկվող թեման մեկն է՝ «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին հարցը: Այս ծրագրով առաջարկվում է 2017 թվականին Սևանա լճից օրենքով սահմանված 170 մլն մետր խորանարդ առավելագույն ջրառից բացի 100 միլիոն մ3 լրացուցիչ ջուր բաց թողնել:
Կառավարությունն այս ծրագիրն ընդունման անհրաժեշտությունը հիմնավորում է հետեւյալ կերպ.  եղել են տարիներ, երբ լճից 170 մլն մ3 ծավալով ջրբացթողնման դեպքում ոռոգման ջրի դեֆիցիտը լրացվել է Մխչյանի, Ռանչպարի, ինչպես նաև խորքային հորերի պոմպերով մեխանիկական լրացուցիչ ջրարտադրության միջոցով, ինչն էլ ոռոգման ջրամատակարարման կազմակերպությունների համար բերել է չնախատեսված նոր ֆինանսական պարտավորություններ:
Ըստ ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության տված տեղեկատվության, 2016 թվականի համեմատ 2017 թվականին գրանցվել է գետերի շուրջ 20 % սակավ ջրատվություն, 2017 թվականի հունիսի 20-ի դրությամբ՝ անցած տարվա նույն օրվա համեմատ ջրամբարներում առկա ջրի դեֆիցիտը կազմել է 189 մլն մ3, չնայած այն հանգամանքին, որ անցած տարվա նկատմամբ այս տարի ջրամբարներից այդ օրվա դրությամբ 35 մլն մ3-ով պակաս ջրօգտագործում է իրականացվել: Նշվածով պայմանավորված, 2017 թվականի հունիսի 20-ի դրությամբ՝ Սևանա լճից ոռոգման նպատակով ջրբացթողումն արդեն կազմում է 58.5 մլն մ3 անցած տարվա 14.3 մլն մ3-ի փոխարեն: 2016թ. հունիսի 19-ին, 2015թ. նույն օրվա դրությամբ՝ Սևանա լճի ջրի մակարդակն ավելացել է 16 սմ-ով (տարբերության առավելագույն ցուցանիշը 24.08.2016թ. գրանցվել է 32 սմ), իսկ 2017թ. հունիսի 19-ին 2016թ. նույն օրվա դրությամբ՝ ևս 18 սմ-ով: Այսինքն՝ ոռոգման համար նախատեսված ջուրը բավարար չէ:
Հայտնի է, որ Արարատյան դաշտավայրի ջրամաբարների ջրի հիմնական մասն օգտագործվում է նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մերձավորների կողմից՝ ձկնաբուծարանների բիզնեսը զարգացնելու համար: Բնապահպանության նախարարությունը հաճախ է ստուգումներ իրականացնում, բայց ապօրինի ջրօգտագործման խոշոր դեպքեր չեն բացահայտվում:
Բնապահպանական մի շարք կազմակերպություններ դեմ են կառավարության այս նախաձեռնությանը: Նրանք գտնում են, որ Սեւանա լճից հավելյալ ջրառի դեպքում կակտիվանան ներջրամբարային պրոցեսները, և կենսածին տարրերը տիղմից կանցնեն ջրային միջավայր՝ նպաստելով լճի նոր ճահճացման բավարար գործընթացին: Մակարդակի իջեցման հետևանքով լճի ծավալի փոքրացումը միայն կմեծացնի լճի ջերմաստիաճանային ռեժիմի խախտումը, ինչը կազդի լճի կենդանի օրգանիզմների վրա:
Արդեն ձեւավորվել է «S.O.S. Սեւան» նախաձեռնությունը` ի դեմս 72 կազմակերպությունների, որոնք Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին և ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին նամակներ են ուղարկել եւ պահանջում են, որպեսզի ԱԺ-ն չընդունի կառավարության առաջարկած ծրագիրը:
«Change.org» կայքում էլ ստորագրահավաք է սկսվել նույն պահանջով, որին արդեն միացել է 348 մարդ, պահանջված շեմը 500-ն է: Ենթադրվում է, որ ԱԺ-ի նիստում ընդդիմադիր պատգամավորները կհնչեցնեն այս նախաձեռնության մտահոգությունները:
Կարեն Կարապետյանը 2017 թվականի մայիսի 13-ին բնապահպանության նախարարությունում խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել էր, որ Սեւանը պետք է կապիտալիզացնել:
«Բոլորս Սեւանը սիրում ենք, բայց մենք դրա լուծումը պետք է տանք թուղթ ու գրիչով: Լճի մակարդակի փոփոխությանն ուղղված քայլերը պետք է կարողանանք հիմնավորել, քանի որ Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացումը կարող է վաղը-մյուս օրը բերել լրացուցիչ լիքը ծախսերի՝ ճանապարհ, կաբել, գազ:Պետք է կապիտալիզացնենք եւ հանգստի գոտի դարձնենք՝ ժամանակակից հանգստի գոտուն բնորոշ ատրիբուտիկայով: Դրա համար պետք է թուղթ ու գրիչով հիմնավորենք մեր գործողությունները»,- ընդգծել էր Կարեն Կարապետյանը: