ԼՂ կարգավորումը ԵԱՀԿ անվտանգության հարցերով համաժողովի առանցքային թեմաներից է
Վիեննայում Ավստրիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցը բացել է ԵԱՀԿ անվտանգության հարցերով ամենամյա համաժողովը, որը կազմակերպում է ԵԱՀԿ գործող նախագահությունը և որի մասնակիցները քննարկում են ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության մարտահրավերները, գրում է commonspace.eu կայքը:
Ղարաբաղյան և ուկրաինական հակամարտություններն այս համաժողովի ուշադրության կենտրոնում են: Առավոտյան քննարկումների ընթացքում շատ բանախոսներ, փաստացիորեն բացման նիստի ընթացքում ելույթ ունեցած բոլոր պատվիրակությունները խոսել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ առկա վտանգների մասին: Մասնակից պետությունները և միջազգային կազմակերպությունները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:
Համաժողովին մասնակցում են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները։
ԵԱՀԿ գործող նախագահն ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին ավելի վաղ բացառել էր ռազմական ճանապարհը և նշել, որ կողմերը պետք է անեն առավելագույնը՝ համագործակցելու, վստահություն և երկխոսություն հաստատելու համար՝ կենտրոնանալով դիվանագիտության, այլ ոչ ռազմական գործողության վրա: «Բռնության ևս մեկ դրսևորում ճակատագրական կլինի, և միջազգային հանրությունը դրան կողմնակից չէ, բոլորը՝ Մոսկվայից մինչև Վաշինգտոն, հստակ դիրքորոշում ունեն այս հարցում: Մի շարք առաջարկներ եղել են բանակցային սեղանին, իսկ վերջերս վստահության հաստատման միջոցների մասին որոշ գաղափարներ են ընդունվել, որոնք սպասում են կիրառման», ասել էր Կուրցը: