Որքա՞ն է հավանականությունը, որ «Ղրիմ-Կոնգո» տենդը կարող է Իրանից ներթափանցել Հայաստան
Որքա՞ն է հավանականությունը, որ հարեւան Իրանում բռնկված «Ղրիմ-Կոնգո» տենդը կարող է ներթափանցել Հայաստան, եւ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում դա կանխարգելելու համար, եթե, իհարկե, ձեռնարկվում են:
Այս հարցերի շուրջ զրուցեցինք ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդություննեերի վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լիլիթ Ավետիսյանի հետ:
Վերջինս խուսափեց վարակը մեր երկիր ներթափանցելու հավանականության մասին հստակ կանխատեսում անել, բայց նրա խոսքերից տպավորություն ստեղծվեց, որ վտանգը մեծ չի համարվում:
«Այս վարակը մեր բոլոր հարեւան երկրներում պարբերաբար արձանագրվում է: Նաեւ այն երկրներում, որոնց հետ մենք ունենք սոցիալ-տնտեսական, առեւտրային կապեր, օրինակ` Ռուսաստանում: Իրանում բռնկում գրանցվել է այն տարածքներում, որոնք սահմանամերձ են Պակիստանին, իսկ Պակիստանում նույնպես այդ տենդի դեպքեր կան»,- ասաց Լիլիթ Ավետիսյանը:
Վարակի տարածման աղբյուրը տզերն են, որոնք մակաբուծվում են կենդանիների վրա: Այս տենդը մարդուց մարդուն հազվադեպ է փոխանցվում:
«Վարակը կարող է երկիր ներթափանել միայն տզերի եւ տզերից վարակված կենդանիների միջոցով: Մարդուց կարող է փոխանցվել միայն հիվանդանոցի պայմաններում, եթե հիվանդը արդեն շատ ծանր վիճակում է, նրա վրա ամբողջ օրգանիզմում արյունազեղումներ կան, եւ բուժաշխատողը, նրա արյան հետ շփվելով, կարող է վարակվել: Այդպիսի եզակի դեպքեր գրականության մեջ նկարագրված են»,- նշեց նախարարության պաշտոնյան:
Ինչ վերաբերում է «Ղրիմ-Կոնգո» տենդի ներթափանցումը կանխարգելելու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, շարունակվում են բոլոր այն միջոցառումները, որոնք մշտապես իրականացվում են` անկախ այն բանից` Իրանում կամ որեւէ երկրում նման դեպքեր կա՞ն, թե՞ չէ:
«Մենք կատարում ենք կենդանամակաբուծաբանական հետազոտություններ: Դա նշանակում է, որ մենք հետազոտում ենք Հայաստանի տարածքը եւ ոչ միայն այս հիվանդության, այլեւ բոլոր բնական օջախային եւ էնդեմիկ հիվանդությունների համար` փոխանցողներով պայմանավորված: Համաճարակային խմբերի միջոցով հետազոտում ենք տարածքը, գտնում ենք կրծողներ, նրանց վրայից հավաքում ենք միջատները, նաեւ` տզերին, եւ հետազոտում ենք, տեսնենք` վարակվա՞ծ են, թե՞ վարակված չեն: Եվ եթե նրանց օրգանիզմում գտնում ենք որեւէ վարակ, ապա ձեռնարկում ենք համապատասխան միջոցառումներ»,- մանրամասնեց Լիլիթ Ավետիսյանը:
Հարցին, թե վերջին անգամ երբ է այդպիսի հետազոտություն իրականացվել, նախարարության պաշտոնյան պատասխանեց. «Մենք դա անում ենք անընդհատ եւ ամեն տարի: Ամբողջ սեզոնի ընթացքում ջոկատները շրջում են (դրա համար ունենք գրաֆիկ), գնատահում են վիճակը եւ անում են համապատասխան հետազոտություններ: Դա անընդհատ աշխատանք է»:
«Ղրիմ-Կոնգո» տենդը սուր, ծանր ընթացքով հիվանդություն է: Արտահայտվում է տենդով, ինտոքսիկացիայով (թունավորում), մաշկի ու ներքին օրգանների արյունազեղումներով: Հիվանդությանը բնորոշ է երկալիք տենդը: Գաղտնի շրջանը 1-14 օր է:
Հիվանդության առաջին փուլում ջերմությունը բարձրանում եւ կարճ ժամանակահատվածում հասնում 39-40C եւ բարձր: Սկսվում է գլխացավ, դող: Առաջանում են ընդհանուր թուլություն, մկանացավեր, հոդացավեր, սրտխառնոց, փսխում: 2-4 օր հետո սկսվում է հիվանդության երկրորդ փուլը՝ մաշկի եւ լորձաթաղանթների վրա առաջանում են արյունազեղումներ`ցանի, բծերի, հեմատոմաների տեսքով, առատ արյունահոսություն լնդերից, քթից, ստամոքսից, աղիներից եւ այլն:
Նկատվում է գիտակցության կորուստ, ուժեղ ցավեր ստամոքսի, լյարդի շրջանում, լուծ, դեղնություն: Հիվանդի վիճակը կտրուկ վատանում է: Բուժումը տեւում է 10-12 օր, բայց հիվանդների մոտ խիստ հյուծվածությունը պահպանվում է 1-2 ամիս: «Ղրիմ-Կոնգո» տենդը կարող է լինել մահացու, եթե հիվանդը ժամանակին չդիմի բժշկի: