Որոշ դպրոցներում մի քանի տասնյակ տեսախցիկներ են հայտնաբերվել, այդ թվում` ուսուցչանոցում
Պարզվում է Երեւանում կան դպրոցներ, որտեղ տեղադրված տեսախցիկները տասնյակներով են հաշվվում: Ընդ որում, երբեմն դրանք նախատեսված են եղել նաեւ դասասենյակներն ու ուսուցչանոցները հսկելու համար:
ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունից մեր խնդրանքով տրամադրվեց այն դպրոցների ցանկը, որոնց հետ կապված վարույթ է հարուցվել եւ իրականացվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ: Այդպիսի հաստատությունների թիվը 20-նն է եւ դրանք բոլորը գործում են մայրաքաղաքում:
Նշված գործակալության վարչական վարույթների իրականացման բաժնի պետ Գեւորգ Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ դպրոցներից մի քանիսի դեպքում գործը կարճվել է, մյուսների դեպքում արձանագրվել է համաչափության սկզբունքի խախտում: Այսինքն` օրինակ հաստատությունում չեն կարողացել հիմնավորել, որ եթե դասասենյակներում տեղադրված տեսանկարահանող սարքի գոյության նպատակն է գույքն ու նյութերը պաշտպանելը, ապա ինչու են սարքի տեսադաշտում ամբողջ դասարանն ու երեխաները:
Առավել մեծ թվով տեսախցիկներ, ըստ բաժնի պետի տրամադրած տվյալների, առկա է եղել հետեւյալ հանրակրթական հաստատություններում` համար 89 դպրոցում` 23 տեսախցիկ, համար 90-ում` 22, համար 162-ում` 26 տեսախցիկ: Ուշագրավ է, որ բոլոր այս դպրոցները գտնվում են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում:
Ուսուցչանոցում տեսախցիկ է եղել համար 188 հանրակրթական հաստատությունում:
Տեսանկարահանող սարքերի անհրաժեշտության շուրջ զրուցեցինք Սիամանթոյի անվան համար 162 եւ Գ. Չաուշի անվան համար 188 հիմնական դպրոցների տնօրենների հետ:
«Այդ սարքերը տեղադրված են միջանցքներում, ֆիզկուլտային դահլիճում, այն լաբորատոր դասասենյակներում, որտեղ կարելի է վտանգ զգալ: Միայն այդտեղ»,- ասաց 26 տեսախցիկ ունեցող համար 162 դպրոցի տնօրեն Աննա Ստեփանյանը: Նա նշեց, որ դպրոցը բավական մեծ է եւ ունի 9 մասնաշենք:
«Դպրոցը հիմնավորել է, պատասխանը հղել է, մեկնաբանությունը արված է: Կա նաեւ ծնողական համայնքի, դպրոցի խորհրդի համաձայնությունը եւ այդ ամբողջը արձանագրված է փաստերով: Տեսախցիկներ տեղադրվել են այն լաբորատորիաներում, որտեղ կարող ենք վտանգ տեսնել: Օրինակ` դրանցի մեկը էլեկտրոնային դասասենյակ է, որտեղ բավական թանկ գույք է դրված, որը, ինչու չէ, պաշտպանվում է նաեւ այս տեսադաշտից»,- նշեց Աննա Ստեփանյանը:
Ինչ վերաբերում է նկատված օրինաչափությանը, որ մեծ թվով տեսանկարահանող սարքեր տեղադրված են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում գտնվող դպրոցներում, մեր զրուցակից տնօրենը պատասխանեց, որ նախաձեռնությունը չի եկել տեղի իշխանություններից. «Վարչական շրջանի կողմից որեւէ նախաձեռնություն չի եղել, դա ընդամենը դպրոցի խորհրդի նախաձեռնությունն է եղել»:
Համար 188 դպրոցի տնօրեն Վարդիթեր Խաչատրյանն էլ իր ղեկավարած հաստատությունում տեսանկարահանող 16 սարքերի առկայությունը բացատրեց անվտանգության նկատառումով:  «Հիմնականում անհրաժեշտությունը զգացել ենք դպրոցի անվտանգության պահպանման համար: Այլ նպատակ բացարձակապես չի եղել, դասասենյակներում էլ արդեն հանված են, ժամանակին ամեն ինչ արվել է»: Նա նույնպես ասաց, որ դպրոցի տարածքը շատ մեծ եւ տեսախցիկների մեծ մասը հսկում են բակը եւ միջանցքները:
«Ինչ վերաբերում է դասասենյակներին` սարքը դրված է եղել նոր վերանորոգված համակարգչային կաբինետում` շատ համակարգիչներով, որն էլ ֆիքսված է եղել դեպի պատուհան, որպեսզի հետագա ոչ մի խնդիր չունենանք: Գողություն եւ այլն, շատ է տարածված, բոլորս էլ գիտենք»,- նշեց Վարդիթեր Խաչատրյանը:
Ուսուցչանոցում տեսախցիկ լինելու փաստին անդրադառնալով նույնպես տնօրենը վստահեցրեց, թե դրա «հայացքն» ուղղված է եղել միայն պատուհանին: «Ուսուցչանոցը առաջին հարկում է, երկու կողմից էլ բակ կա, տարածքը, նորից ասեմ, մեծ է, տեսախցիկը ֆիքսված է պատուհանի վրա: Չնայած չհրկիզվող պահարանում, բայց ամեն դեպքում մատյաններ կան դրված»,- պատճառաբանեց Վարդիթեր Խաչատրյանը: