«ՀԺ»․ ՀՀ կառավարությունը տնտեսական մրցակցությունը որպես խնդիր չի դիտարկում
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրում է․ «Մինչ ՀՀ կառավարությունը հայտարարում է փոփոխությունների մասին, հավակնոտ ծրագրեր է մշակում ու ներկայացնում հանրությանը, մեր տնտեսության մոնոպոլիզացիայի աստիճանը ոչ մի կերպ չի նվազում՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով:
Օրերս ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակեց սպառողական գների վերաբերյալ սեպտեմբերյան զեկույցը, որի համաձայն՝ շաքարավազի 1 կիլոգրամը Հայաստանում արժեցել է 385 դրամ:
Նույն ամսին ռուսաստանյան սուպերմարկետներում շաքարավազի միջին գինը կազմել է 370 դրամ, իսկ որոշ ցանցերում այն արժեցել է նույնիսկ 340 դրամ: Այսինքն մրցակցության իսպառ բացակայության պատճառով ՀՀ-ում շաքարավազը մինչեւ 15 տոկոսով թանկ է, քան ՌԴ-ում, որի հետ մենք մաքսային սահման չունենք եւ գտնվում ենք միեւնույն տնտեսական տարածքում: Բանանի գինը այդ նույն ամսին Հայաստանում եղել է 883 դրամ, մինչդեռ ՌԴ-ում դրա գինը, ըստ ռուսական մասնագիտացված կայքերի, եղել է 500-550 դրամ կամ ավելի քան 30 տոկոսով էժան:
Միասնական տնտեսական տարածքի տրամաբանությունն ու բովանդակությունը հուշում է, որ Հայաստանում ազատ մրցակցության պայմաններում գների այսպիսի տարբերությունը պարզապես բացառվում է: Իսկ կառավարությունը իր նոր ծրագրում տնտեսական մրցակցությունը նույնիսկ չի էլ դիտարկում որպես լուրջ խնդիր»: