Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատապարտված Աղամալ Հարությունյանը դատարանում է. քննվում է գործի վերաբացման հարցը
27/02/2020 schedule12:30
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ, դատավորներ Կարեն Մարդանյանի եւ Արմեն Բեկթաշյանի կազմով, քիչ առաջ մեկնարկեց Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատախազության բողոքի քննությունը:
Դատախազությունը, հիշեցնենք, բողոք է ներկայացրել Պողոսյանի սպանության գործով Աղամալ Հարությունյանի վերաբերյալ մեղադրական դատավճիռը բեկանելու եւ նոր դատաքննություն նշանակելու պահանջով:
Նշենք, որ Աղամալ Հարությունյանը դատարանում է: Նրա շահերի ներկայացուցիչը փաստաբան Ռոբերտ Բեջանյանն է, բողոքաբերը՝ դատախազ Հայկ Խաչատրյանը:
Ներկայանալով դատարանին՝ Աղամալ Հարությունյանը հայտնեց, որ ազգությամբ հայ է, տիրապետում է հայերեն գրավոր եւ բանավոր խոսքին, ունի բարձրագույն կրթություն, ամուսնացած է, խնամքին ունի կին եւ երեք երեխա:
Նախագահող դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը տեղեկացրեց, որ այս ընթացքում տուժող կողմից որեւէ մեկը չի ներկայացել՝ իրեն տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու հարցով, եւ դատարանի կողմից էլ հնարավոր չի եղել դրա համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել: Այս պահին դատավորը կողմերից ճշտում է՝ առկա են արդյոք ինքնաբացարկի հիմքեր, թե ոչ:
Ըստ դատախազության՝ ավելի վաղ տարածած հաղորդագրության՝ գործով ականատես վկաների դիմումների եւ հարցաքննությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մասին էական նշանակություն ունեցող այնպիսի տեղեկություններ, որոնք առերևույթ վկայում են Պ. Պողոսյանի՝ կյանքից ոչ թե անզգուշությամբ զրկվելու, այլ մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով դիտավորությամբ սպանության մասին. «Այսինքն՝ առերևույթ ի հայտ են եկել այնպիսի նոր հանգամանքներ, որոնք կարող են ապացուցել, որ գործով դատապարտված անձն առերևույթ կատարել է ավելի ծանր հանցանք՝ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում, քան այն, որի համար դատապարտվել է: Բացի այդ, դրանք առերևույթ վկայում են հանցանքի կատարմանը նաև այլ անձանց մասնակցության վերաբերյալ»:
Աղամալ Հարությունյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածով նախատեսված՝ հանցավոր անփութությամբ անզգույշ սպանություն կատարելու համար: Դատարանը հաստատված է համարել, որ 25.09.2001թ.՝ ժամը 00:30-ի սահմաններում, Երևանի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանում վերջինիս և ոգելից խմիչք օգտագործած վիճակում գտնվող Պ. Պողոսյանի միջև տեղի է ունեցել փոխադարձ քաշքշուկ, հասցվել են փոխադարձ հարվածներ, որոնց ընթացքում Պ. Պողոսյանը մեջքի ուղղությամբ վայր է ընկել, գլխի հետևի մասով հարվածել զուգարանի սալիկապատ հատակին, որի հետևանքով ստացած գանգուղեղային ծանր մարմնական վնասվածքից մահացել է: Դատարանի 2002թ. փետրվարի 21-ի դատավճռով ամբաստանյալ Աղամալ Հարությունյանը դատապարտվել է 2 տարի ժամկետով ազատազրկման, միաժամանակ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել և սահմանվել է փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամանակով: