Արցախում զինծառայողների մահվան դեպքերի վերաբերյալ մանրամասն զրույց եմ ունեցել Դավիթ Տոնոյանի ու ԳՇ պետի հետ․ Փաշինյան
Այսօրվա դեպքի վերաբերյալ մանրամասն զրույց եմ ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի եւ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի հետ։ ԱԺ ամբիոնից այս մասին հայտարարեց Փաշինյանը՝ ի պատասխան պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի մտահոգությանը, որ 43 օրում ունեցել ենք 10 զոհ, վերջին 13 օրում՝ 7 զոհ։ Պատգամավորի խոսքով՝ սա արդեն առանձնապես Փաշինյանի ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր Արցախում երկու զինծառայող է մահացել՝ Տիգրան Մանվելի Մանվելյանը, զինծառայող Տիգրան Հուսիկի Մխոյանը:
Վարչապետի համոզմամբ՝ այսօր այդ խնդրի խորքը հասկանալու համար պետք է գնալ, տեսնել, թե մեր բակերում, դպրոցներում երեխաներն ինչպես են իրար հետ շփվում․
«Ես զարմացա, երբ իմացա՝ ԱԺ պատգամավորներն ինչ-որ միջավայրերի մասին խոսելիս ասում են՝ էդ գողական ենթամշակույթը մեր ազգային ավանդույթների եւ ինքնության պահպանման համար շատ կարեւոր է, ես զարմացած եմ, ճշտելու առիթ չեմ ունեցել, բայց խնդիրը նաեւ այստեղից էլ է գալիս»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա հարց հնչեցրեց՝ բանակում ի՞նչ խնդիր ունենք․
«Վարտիքները փոխելու խնդիր ենք, չէ՞, դրել, փոխվեց, լվացքի մեքենաներով ապահովվեցին, հետո պարզվեց, որ մեր զինվորների արժանապատվության համար պրոբլեմ է, երբ իրենց վարտիքը լվացքի մեքենայի մեջ հայտնվի ուրիշի վարտիքի հետ, հասկանո՞ւմ եք՝ սա ինչ խնդիր է, եւ եթե հանկարծ զինվորը կրի մի վարտիք, որը ուրիշինի հետ է եղել լվացքի մեքենայի մեջ, դա կարող է զինվորի հետ մեծ պարզաբանում առաջացնելու խնդիր ստեղծի։ Բայց այսօրվա քննարկման հիմնական խնդիրն այն է, որ մինչեւ գենետիկ մակարդակում այդ խնդիրն ախտորոշենք։ Իմ համոզմունքն այն է, որ սա քրեական ենթամշակույթի արտահայտման ձեւերից է, ես կասկած չունեմ»։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ հայտնի հանգամանքների բերումով ՔԿՀ-ում է եղել, տեսել է՝ ինչպես են մարդկանց ոտքի վրա ինչ-որ հասկացություններով ոչնչացնում, ջարդում, հողին հավասարեցնում։