Ոչ մի իրավիճակ էլ չի փոխվել, հարմարեցնում ենք, գալիս ենք․ Ծառուկյանը՝ ԱԺ նիստերից այլեւս քիչ բացակայելու մասին
Ոչ մի իրավիճակ էլ չի փոխվել, հարմարեցնում ենք, գալիս ենք, քննարկում ենք, ձեր հարցերին էլ պատասխանում ենք: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը՝ արձագանքելով դիտարկմանը, որ ինքը հիմա ոչ միայն ամենաշատ բացակայած պատգամավորը չէ, այլ նաեւ առաջին հնգյակում չկա:
«Հաճախակի եմ ուզում ձեզ տեսնել»,- դիմելով լրագրողներին՝ կեսկատակ ասաց Ծառուկյանը:
Հարցին, թե արդյոք ԲՀԿ-ն ունի նախընտրելի թեկնածու Արցախի նախագահական ընտրություններում, Ծառուկյանն արձագանքեց. «Եթե նախընտրած թեկնածու ունենայինք, դուք կիմանայիք: Դուք գիտեք, որ Արցախն անկախ պետություն է, այնտեղ որոշողը ժողովուրդն է, ում նախընտրի, նրան էլ իր ձայնը կտա»:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսական սեզոնին ու գյուղացիներին տրվող սուբսիդիաներին՝ Ծառուկյանն ասաց, որ այսօր ժողովրդին հիմնական կերակրողը գյուղատնտեսությունն է, բայց այն շատ վատ վիճակում է․
«Թեկուզ անասնապահների սուբսիդավորումը, այսօր 2-3 կով ունեցողը համարվում է ֆերմեր, հարկավոր է բանկային համակարգը փոխել, աշխարհում ընդունված է, գյուղատնտեսության համար կան ցածր տոկոսով վարկեր, որ մարդիկ կարողանան ոտքի կանգնել, հիմնականում ասեմ, ամենակարեւորը իրավունք չունեն վարկ տալուց միանգամից գումարները պահել։ Անհասկանալի է, վարկ է վերցրել մարդը, 20 հատ հորթ է առել, պետք է պահի, հասունանա, բթման տակ դնի, բազմանա, նոր փակի վարկը, հո հորթը չի՞ մորթելու՝ վարկ փակի։ Պետք է երեք տարուց նոր մայր գումարը փակի, որ 24 կովից 3 հատ մորթի, կարողանա փակել»,- ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։