Բացառիկ վիրահատություն «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում, հեռացվել է նորածնի գլխից երկու անգամ մեծ ուռուցք
Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում բացառիկ վիրահատություն է կատարվել. բժիշկները հեռացրել են նորածնի քաշի 1/3-ը կազմող գոյացությունը։
Սույն թվականի հունվարի 2-ին Երեւանի «Մարգարյան» ծննդատանը 3.5 կգ քաշով ծնված երեխայի կոնքային հատվածում 1.2 կգ քաշով նորագոյացություն է եղել՝ երեխայի գլխից երկու անգամ մեծ ուռուցք:
Կեսարյան հատումով ծնված երեխային տեղափոխել են «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ, որտեղ բժիշկները սկսել են հետազոտել նրան։ Փոքրիկն անցել է բոլոր անհրաժեշտ հետազոտությունները, եւ բժիշկները որոշել են վիրահատել ու հեռացնել ուռուցքը։ Հունվարի 8-ին կատարվել է վիրահատությունը, որը տեւել է 3.5 ժամ, եւ երեխային երկրորդ կյանք են պարգեւել։
ԲԿ-ի տնօրեն, վիրաբույժ Նիկոլայ Դալլաքյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ իր պրակտիկայում նորածինների շրջանում նման քաշով ուռուցք դեռ չէր հայտնաբերվել: