Հիմա եկել եք, Բաղրամյան պողոտայում խրամատ եք փորել, նստել եք մեջը, որ ի՞նչ անեք. Արփի Դավոյանը՝ Հրայր Թովմասյանին
Ցավում եմ, որ մեր շրջապատում «2 ստացողների» քանակը շատ մեծ է, եւ մարդիկ ուղղակի լավ չեն հիշում, թե ինչ են արել: Այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփի Դավոյանը՝ մեջբերելով ամերիկացի հոգեբանների կատարած մի փորձ:
Ինչպես նշեց Դավոյանը, հոգեբանները համալսարանի կրթաթոշակ ստացող ուսանողներին խնդրել էին վերհիշել իրենց վերջին դասարանների գնահատականները: Իրենց ստացած 2-ների մասին հիշել էին միայն հարցվածների 29%-ը: Նրանց, սակայն, նախազգուշացրել էին, որ իրենց պատասխանները համեմատվելու են վկայականներում տեղ գտած իրական գնահատականների հետ: «Այսինքն՝ մարդիկ գիտեին, որ իրենց սուտը բացահայտվելու է, բայց նրանք սուտ չէին խոսել, ընդամենը լավ չէին հիշել»,- ասաց Դավոյանը:
Դիմելով Հրայր Թովմասյանին՝ Դավոյանն ասաց, որ նա հիշում է միայն «հինգերը», որոնց համար ՍԴ-ի նախագահի պատմուճան է նվեր ստացել իր ընկերակիցների եւ սեղանակիցների կողմից՝ երբեք հաշվի չառնելով ՀՀ քաղաքացուն:
«Վստահեցնում եմ, որ դուք միայն 2-ի եք արժանի եղել, ու հիմա էլ ձեր սեղանակիցները՝ կեղծ օրինապաշտները, որոնք ասում են, որ դուք ծափահարությունների արժանի գործիչ եք, նույն 2 ստացողների խմբին են պատկանում, որոնք չեն ցանկանում հիշել իրենց արած կեղծիքները եւ անօրինականությունները»,- հայտարարեց Դավոյանը՝ հավելելով, որ նրանք պետական շահն իրենց թիմի անձնական շահին ստորադասող մարդիկ են:
Դավոյանի պնդմամբ՝ Հրայր Թովմասյանը 2015 թ.-ի ՍԴ բարեփոխումները դարձրեց մի հսկայական դավադրություն, կարեց «սուպեր ՍԴ նախագահական կոստյումը» եւ որոշեց, որ մինչեւ 4000 թ. լինելու է ՍԴ նախագահ:
«2018 թ. մարտ ամսին էլ կասկածելի հանգամանքներում դարձավ ՍԴ նախագահ, այն մյուս «2 ստացողներն» էլ ծափահարեցին եւ հիացան, որովհետեւ, ըստ իրենց հաշվարկների, մոտակա 40 տարում վարչապետ դառնալու ճանապարհն անցնում էր Մելիք Ադամյան փողոցով, իսկ իրենց լիակատար երջանկության համար պետք էր անձնական ՍԴ՝ անձնական նախագահով: Սակայն շաբաթն ուրբաթից շուտ եկավ, բայց մարդ կա, որ շարունակում է մարտնչել երկրի եւ պետականության դեմ: Այն, որ երազկոտ ձայնով ասում է՝ երկրապահ, ինձ վստահված դիրք, վատ է, որ այսքան տարի Հրայր Թովմասյանը չի իմացել, որ իսկական դիրքապահը Օմարի լեռներում է, Չինարի գյուղում է, Թալիշում է, եւ այդ դիրքը իրեն վստահող Սերժ Սարգսյանն անգամ իրեն վստահված դիրքը չկարողացավ պահել՝ համարելով ոչ ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածք: Իսկ դուք հիմա եկել եք, Բաղրամյան պողոտայում խրամատ եք փորել, նստել եք մեջը, որ ի՞նչ անեք»,- ասաց Դավոյանը:
Ինչպես նշեց պատգամավորը, «Գահերի խաղը» հանճարեղ ֆիլմ է, այն պետք է դիտել: «Հավատացեք, որ Հրայր Թովմասյանը այդ ֆիլմի որեւէ դրական հերոսին նմանվելու հավակնություն չունի, նա Ջոն Սնոուն չէ, իսկ ՍԴ-ն էլ այն մեծ պատը չէ, որը պետք է պահել: ՍԴ-ն պետք չէ վերածել խրամատի, պատմուճանով խրամատ չեն պահում, դատավորի պատմուճանով արդարադատություն են հաստատում, իսկ արդարադատություն հաստատելու գործը «2 ստացողներին» չի կարելի վստահել»,- եզրափակեց Դավոյանը: