«Մարտի 1»-ի գործի ողջ նյութերը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին չեն տրամադրվի. Դատախազության բողոքը բավարարվեց
«Մարտի 1»-ի գործի ամբողջ նյութերը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին չեն տրամադրվի:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ որոշումը հրապարակեց դատավոր Արմեն Դանիելյանը՝ այդպիսով բավարարելով Դատախազության բողոքը եւ բեկանելով Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Դատավորը հայտնեց, որ որոշումը կարող է բողոքարկվել այն ստանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում:
Դատախազությունը, հիշեցնենք, վիճարկում էր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի այն որոշումը, որով քննիչը պարտավորվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել Մարտի 1-ի բուն գործի ողջ նյութերը:
Բողոքի քննության ժամանակ մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն ասել էր, որ նման որոշում կայացնելով՝ Առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ եւ դուրս եկել դատական վերահսկողության իր շրջանակներից: Դատախազի հայտարարության դեմ առարկել էր Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը՝ նշելով, որ իրենք չեն վստահում Դատախազությանն ու ՀՔԾ-ին եւ կարծում են, որ գործով կարող են գաղտնի պահվել այնպիսի տեղեկություններ, որոնք իրենց համար էական նշանակություն ունեն: Լսելով կողմերին՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանը փետրվարի 3-ին հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Դանիելյանը, հիշեցնենք, այն դատավորն է, որը նախորդ տարի՝ 2019 թվականի հունիսի 25-ին, բեկանեց Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու որոշումը եւ որոշեց նրան դարձյալ կալանավորել: