«Ես վատառողջ եմ, ոչինչ ասել չեմ կարող». Ռազմիկ Աբրահամյանը դատարանում է
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ սկսվեց «Հանրապետական» ծննդատան տնօրեն, երեխաների ապօրինի որդեգրումների գործով մեղադրյալ Ռազմիկ Աբրահամյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը:
Աբրահամյանը նիստին ներկա է:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե ինչ ունի ինքն ասելու իրեն առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ, Աբրահամյանը նշեց. «Ես վատառողջ եմ, ձեզ ոչինչ ասել չեմ կարող»:
Մեր հարցին, թե ով կարող է կապ ունենալ երեխաների որդեգրումների գործընթացների հետ՝ հաշվի առնելով, որ ինքը բազմիցս ասել է՝ ծննդատները կապ չունեն, Աբրահամյանը դարձյալ նշեց. «Շատ վատառողջ եմ, հազիվ ոտքի եմ կանգնում»:
Նշենք, որ դատական նիստին զուգահեռ դատարանի բակում են ապօրինի որդեգրումների արդյունքում իրենց երեխաներին կորցրած մայրերը:
Հիշեցնենք՝ Աբրահամյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելը կամ երեխային փոխելը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից) եւ 200 հոդվածի 3-րդ կետով (առեւտրային կաշառք): Նախաքննական մարմինը նրան կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել, սակայն Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, դեկտեմբերի 22-ին որոշել էր մերժել այն: Դեկտեմբերի 31-ին էլ այդ որոշումը Դատախազությունը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան: