Փամփուշտը պատուհանի մեջ հայտնաբերել է դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանը, նա դեպքը չի կապում իր գործունեության հետ. Բեքմեզյան
«Դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանն իր աշխատասենյակի պատուհանին կրակելու դեպքը չի կապում իր մասնագիտական գործունեության հետ. նա այսօր աշխատանքի վայրում է եւ սովորականի պես աշխատում է». դատավորի հետ զրույցից հետո այդ մասին ՀԺ-ին փոխանցեց Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանը:
«Նախնական կարող եմ ասել, որ ինքն է հայտնաբերել փամփուշտը պատուհանի մեջ: Ես կարծում եմ, որ կրակոցն ուղղված չի եղել Տաթեւիկ Գրիգորյանի դեմ, ընդամենը պատահականություն է եղել հենց նրա պատուհանին դիպչելը: Բայց պետք է սպասենք մինչեւ քննության ավարտը, որպեսզի կարողանանք  ամբողջական կարծիք եւ եզրակացություն ունենալ: Բարձրագույն դատական խորհուրդը հետամուտ է լինելու, որ գործի հանգամանքները պարզվեն օբյեկտիվորեն եւ ամբողջությամբ, որպեսզի դատարանի նկատմամբ նման բաները բացառվեն»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ԲԴԽ անդամը:
Մեր հարցին, թե ինչից ելնելով է կարծում, որ Գրիգորյանի պատուհանին դիպչելը պատահականություն է, Բեքմեզյանը պատասխանեց. «Իր հետ զրույցից, նրա վերաբերմունքից (դատավորը շատ հանգիստ էր), նաեւ կրակված դիրքից, տեղից եւ այլն: Որովհետեւ ինչքան ես եմ հասկանում, եթե ուղիղ կրակեր պատուհանի վրա, ապակու մեջ չէր մնա փամփուշտը: Պետք է մի տեղից դուրս գար»:
ԲԴԽ անդամը դժվարացավ ասել՝ կրակոցը եղել է գազայի՞ն զենքից, թե՞ մարտական: Ասաց, որ դա կպարզվի փորձաքննությամբ:
Ամեն դեպքում կրակոցի պահին դատավորն իր աշխատասենյակում չի էլ եղել:
Մեր հարցին՝ Տաթեւիկ Գրիգորյանն արդյոք դիմե՞լ է ԲԴԽ՝ իր անվտանգությունն ապահովելու հարցով, Բեքմեզյանը պատասխանեց, որ իրենց կողմից դատավորին նման առաջարկ արվել է, սակայն Գրիգորյանը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի եւ լրատվության վարչությունից հայտնել էին, որ հունվարի 21-ին՝ ժամը 18:15-ին, Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավորից հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը նկատել է, որ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի 2-րդ հարկի իր աշխատասենյակի պատուհանի երկշերտ ապակու արտաքին շերտը կոտրված է, եւ ապակիների արանքում առկա է կրակված գնդակ: Մեկնած օպերատիվ խումբը նշված աշխատասենյակի ապակիների արանքում հայտնաբերել է կրակված գնդակ: Նշանակվել են դատաձգաբանական եւ դատաքիմիական փորձաքննություններ: Նախապատրաստվում են նյութեր: