Դատարանը չթույլատրեց Մանվել Գրիգորյանին մեկնել Ֆրանսիա՝ բուժումը շարունակելու
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ նստավայրում այսօրվա դատական նիստին Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանները միջնորդեցին թույլատրել նրան մեկնել Ֆրանսիայի Հանրապետություն՝ բուժումն այնտեղ շարունակելու:
Պաշտպաններից Լեւոն Բաղդասարյանը հիշեցրեց, որ Մանվել Գրիգորյանը շուրջ 10 ամիս հարազատների միջոցների հաշվին բուժում է ստանում «Նաիրի» ԲԿ-ում, ինչի ընթացքում արձանագրվել է ինչպես առկա հիվանդությունների վատթարացում, այնպես էլ ավելացում. «Հունվարի 14-ին Մանվել Գրիգորյանը տեղափոխվեց վերակենդանացման բաժանմունք, եւ դատական նիստի ժամանակ էլ արձանագրվեց, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում»:
Պաշտպանի խոսքով՝ Գրիգորյանի հարազատներն այժմ պատրաստակամ են իրենց միջոցներով նրան տեղափոխել Ֆրանսիա, որտեղի բժիշկները ժամանակին վիրահատել են նրա թոքը եւ շուրջ քսան տարի բուժել են դիաբետը. «Ինչ վերաբերում է քննությունից առերեւույթ թաքնվելու հանգամանքին, ասեմ, որ Վերաքննիչ դատարանի՝ 2018 թվականի հունիսի 6-ի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ապացուցված է համարվել, որ առկա չէ տվյալ առ այն, որ ազատության մեջ մնալով՝ Մանվել Գրիգորյանը կարող է թաքնվել քննությունից»:
Պաշտպանը դատարանին տրամադրեց նաեւ տեղեկանք նշված կլինիկայի բժիշկների կողմից, որով վերջիններս հավաստում են, որ Գրիգորյանն ունի Ֆրանսիայում բուժման կարիք:
Պաշտպաններից Գուրգեն Գրիգորյանն էլ, միանալով միջնորդությանը, ասաց. «Կարծիքներ կային, թե նախկին միջնորդությունները ներկայացնելիս մենք սուբյեկտիվ կարծիք ենք արտահայտում, բայց փաստը ցույց տվեց այլ բան. այն մտավախությունները, որ բազմաթիվ անգամ բարձրացրել էինք, հիմա էլ եմ ուզում նշել»: Պաշտպանի խոսքով՝ անձինք, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել Մանվել Գրիգորյանին բուժելու, բազմիցս ասել են, որ այսպես շարունակվելու դեպքում վատթարացում է արձանագրվելու:
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանն առարկեց միջնորդության դեմ եւ խնդրեց մերժել այն՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:
Դատախազն ընդգծեց, որ միջգերատեսչական հանձնաժողովի՝ դեռեւս 2019 թ. հոկտեմբերի 18-ին ստացված փորձաքննությամբ փաստվել է, որ ներկայիս առողջական վիճակում անհրաժեշտ բուժմիջոցառումները հնարավոր է իրականացնել ՀՀ որեւէ բժշկական հաստատությունում, որը կունենա ինտենսիվ թերապիայի ծառայություն. «Այո՛, Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը հունվարի 14-ին վատացել է, այդ մասին մենք ստացել ենք գրություն եւ ձեռնարկել ենք անհրաժեշտ միջոցներ՝ խափանման միջոցը փոփոխելով: Սակայն խափանման միջոցը փոփոխվել է ոչ թե նրա համար, որ վերացել են կալանավորման հիմքերը, այլ որ առկա սրված վիճակը համապատասխանել է Կառավարության կողմից սահմանված՝ կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններին»,- ասաց Դոլմազյանը:
Նրա խոսքով՝ որեւէ հիմնավորում չկա, որ ներկայիս վիճակով Մանվել Գրիգորյանը չի կարող անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալ ՀՀ-ում: Դատախազը չբացառեց նաեւ քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու հանգամանքը:
Լսելով կողմերին՝ նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը որոշեց մերժել միջնորդությունը: Նա նախ պարզաբանեց, որ խոսքը ոչ թե խափանման միջոց ստորագրությունը փոփոխելու մասին է, այլ բացառության կարգով երկրից դուրս գալ թույլատրելու: Դատավորն ընթերցեց «Նաիրի» բ/կ-ից ստացված տեղեկանքը, որում ասվում էր, որ Մանվել Գրիգորյանի սրտի ռիթմը վերականգնվել է, սակայն պահպանվում է հաճախասրտությունը եւ ռիթմի խանգարման վտանգը. «Չներկայացվեց որեւէ ապացույց այն մասին, որ ՀՀ-ում բուժում իրականացնելն անհնարին է, եւ ծայրահեղ անհրաժեշտություն է այդ ախտորոշման պարագայում արտասահման մեկնելը»:
Դատավորը նշեց՝ եթե բժշկական պատշաճ փաստաթուղթ տրամադրվի, այն կքննարկվի, եւ հնարավորություն կտրվի բուժումը արտերկրում շարունակելու:
Այսպիսով, այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց փետրվարի 11-ին՝ ժամը 14:00-ին: