Գյուղացին անասունը պահի, որ հետո ցիրուցան անի՞. կառավարության շենքի մոտ բողոքի ցույց անողները հրավիրվեցին տեսչություն
Ո՞ր գյուղացին է ի վիճակի 10-20 հազար դրամ մուծել մեքենայի համար, 20 հազար՝ սպանդանոցի, իսկ միսը Երեւան տեղափոխելու ժամանակ էլ 1 կմ-ի համար վճարել 300 դրամ: Այս մասին այսօր կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ցույցի ընթացքում ասաց գյուղացիներից մեկը: Այստեղ հավաքվածների դժգոհության պատճառը երեկվանից ուժի մեջ մտած օրինագիծն է, ըստ որի՝ անասնային մորթը պարտադիր պետք է լինի միայն սպանդանոցներում:
«Գյուղացին ինչի՞ անասունը պահի, որ հետո ցիրուցան անի, բա իրեն ի՞նչ մնա: Վերեւում նստած գրիչով օրենք են գրում, բայց չեն հասկանում՝ գյուղացուն ինչ վիճակի են հասցնում: Ամեն անասունի վրա 80-100 հազար դրամ գումար եմ ներդնում, որ 30-40 հազար դրամ արդյունք ստանամ, բայց այսօր դա էլ են մեր ձեռքից վերցնում: Ուրեմն չենք էլ պահի»,- նշեց մեկ այլ գյուղացի:
«Պարոն Փաշինյանն ասում է՝ վեր կացեք բազմոցից, աշխատեք, մենք ձեռք ենք մեկնում, բայց մեզ զրկում է մեր գործից, մոտ 40 հազար մարդ զբաղվում է անասնապահությամբ, այս օրենքից հետո կհեռանան երկրից»,- հավելեց մեկ ուրիշը:
Այնուհետեւ ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման եկավ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը։ Նա առաջարկեց, որ գյուղացիների մի խումբ այսօր՝ ժամը 14:00-ին, տեսչություն գնա՝ իր և սպանդանոցների տերերի հետ միասին քննարկում անեն:
«Ես ձեր նշած շատ հարցադրումների հետ համաձայն եմ, բայց մի մասի հետ համաձայն չեմ, դրա համար կազմակերպել ենք հանդիպումը, 5-10 հոգի թող գա, այս հարցը կքննարկենք»,- ասաց Ավետիսյանը: