Ծննդատունը փակում են. սե՞նց են ուզում ժողովրդին 5 մլն դարձնել. Եղվարդում շարունակվում է բողոքի ակցիան
Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքում այսօր շարունակվում է երեկ մեկնարկած բողոքի ակցիան: Եղվարդի եւ կից գյուղերի բնակիչները բողոքում են բուժկենտրոնի ծննդօգնության բաժանմունքի փակման դեմ:
Կոտայքի մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ Կոտայքի մարզպետարանի առողջապահության վարչության պետը բնակիչների եւ բուժաշխատողների հետ քննարկելու է խնդիրը:
Ակցիայի մասնակիցները պնդում են, որ մեծ քաղաքը՝ Եղվարդը, եւ կից գյուղերը սպասարկող բաժանմունքը փակելու փոխարեն պետք է նորոգել եւ վերազինել սարքավորումներով: «Եղվարդի ծննդատան աշխատողներին պետք է հերոսի կոչում տալ, ոչ թե փակել ծննդատունը. ի՞նչ է արել պետությունը այս 30 տարվա մեջ Եղվարդի հիվանդանոցի համար, որ հիմա փակում է: Ո՞վ է տեսել՝ 15 հազար բնակչություն ունեցող Եղվարդի ծննդատունը, որ 20 գյուղի է սպասարկում, բռնեն-փակեն: Փաշինյանը չի՞ տեսնում, որ իր կողքը բոլորը դավաճաններ են: Մինչեւ հիմա չհասկացա՞ք, որ Արսեն Թորոսյանը Վանեցյանի ընկերն է: Դավիթ Սանասարյանի տակը քանդեց, հիմա էլ հիվանդանոցներն ա քանդում, հանեք ռադ արեք: Ես ուզում եմ, որ իմ եղվարդցին ծննդաբերի իր քաղաքում, ես էլ ուրախանամ: Ծննդատունը փակում են, սենց էլ ուզում եք ժողովրդին 5 մլն դարձնե՞լ»,- նշում էին նրանք:
Հիշեցնենք, որ այս տարվանից Առողջապահության նախարարությունը դադարեցնում է մանկաբարձագինեկոլոգիական ծառայություններ գնել այն բուժհաստատություններից, որ տարվա ընթացքում չեն ունենում նվազագույնը 150 ծնունդ, չունեն անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներն ու մասնագիտական ներուժը: Օրեր առաջ հայտարարվեց Մարալիկի բուժկենտրոնից ծառայություններ չգնելու մասին՝ հիմնավորելով, որ ծննդկանները կարող են տասնյակ կիլոմետրեր անցնել՝ ծննդօգնություն ստանալու համար: Պատասխանելով մտահոգություններին՝ նախարարությունը պարզաբանել է, որ նախատեսում է զարգացնել շտապօգնության ծառայությունը՝ հղիներին անհրաժեշտ բուժկենտրոններ հասցնելու համար: Երեկ բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ կառավարության որոշմանը դեմ չէր արտահայտվել նաև Եղվարդի բուժկենտրոնի տնօրենը՝ նշելով, որ նախատեսում են աշխատանքներ կատարել անհրաժեշտ հիվանդների և ծննդկանների համար անհրաժեշտ տեղափոխությունը պատշաճ կազմակերպելու համար: