Քոչարյանի և մյուսների գործով շարունակվում է քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ գործը կարճելու միջնորդության քննությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում այսօր շարունակվում է Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ դատական նիստը:
Հիշեցնենք՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ վերջին դատական նիստը տեղի էր ունեցել դեկտեմբերի 3-ին, երբ ամբաստանյալ Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը ներկայացրել էր միջնորդություն՝ Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ քրեական գործը կարճելու մասին: Միջնորդության քննությունը, սակայն, չէր ավարտվել՝ աշխատանքային օրվա ավարտով, ապա՝ դատավորի արձակուրդով պայմանավորված:
Այսօրվա դատական նիստի մեկնարկին ամբաստանյալ Յուրի Խաչատուրովի թարգմանիչ Արմինե Մինասյանը ներգրավվեց քրեական գործով: Այնուհետեւ նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ դատարանի գրասենյակից հայտնել են, որ ստացվել է ինքնաբացարկի միջնորդություն՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի կողմից, որը սակայն դատարանը դեռեւս առձեռն չի ստացել եւ չի հասցրել ծանոթանալ: Դատավորը հետաքրքրվեց, թե այս պարագայում պաշտպանական կողմը ինչ դիրքորոշում ունի դատական նիստը շարունակելու վերաբերյալ: Հայկ Ալումյանը նշեց, որ առավել տրամաբանական կհամարեին, եթե նախ՝ քննարկվեր ինքնաբացարկի միջնորդությունը, ապա՝ շարունակվեր քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության քննությունը, սակայն, ամեն դեպքում, չեն առարկում: Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հայտնեց, որ ինքը եւս միջնորդություն ունի, եւ հաշվի առնելով, որ այլ դատական նիստի է, միջնորդեց հետաձգել այսօրվա դատական նիստը: Մեղադրող կողմը առարկեց դատական նիստը հետաձգելու միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ պաշտպանների ծանրաբեռնվածությունը չի կարող հանգեցնել գործի ձգձգմանը:
Լսելով կողմերին՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշեց շարունակել դատական նիստը:
Այս պահին ամբաստանյալ Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը շարունակում է ներկայացնել իր պաշտպանյալի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու եւ քրեական գործը կարճելու միջնորդությունը:
Պաշտպանների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը առարկեց՝ նշելով, որ պաշտպանը կրկնում է նախորդ դատական նիստին հնչեցրած պնդումները: Դատավորը չթույլատրեց ներկայացնել առարկությունը՝ միաժամանակ պաշտպանին հորդորելով միջնորդությունը ներկայացնել հնարավորինս սեղմ:
Միջնորդության քննությունից հետո մեղադրող կողմն առարկեց դրա դեմ՝ նշելով, որ հավելյալ հիմնավորումներ այսօր չներկայացվեցին: