2020 թվականի հուլիսի 1-ից առաջին եւ երկրորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը կկազմի 300 հազար դրամ
ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ 2020 թվականի հուլիսի 1-ից ծնված առաջին եւ երկրորդ երեխայի ծննդյան կապակցությամբ նշանակվող երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը կսահմանվի 300 հազար դրամ։
Առաջին երեխայի ծնվելու դեպքում այն ավելանում է 250 հազար դրամով, իսկ երկրորդ երեխայի ծնվելու դեպքում՝ 150 հազար դրամով:
Վարչապետը նշեց՝ այս որոշմամբ ցանկանում են խթանել, որ քաղաքացիները երեխաներ ունենան եւ աշխատանքի շուկայում համապատասխան հմտություններ ունեցող մայրերը հնարավորինս արագ վերադառնան աշխատանքի:
Նա նշեց, որ սա ուղղված է կանանց ներգրավվածությունը հանրային տնտեսական կյանքում մեծացնելուն:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ մինչեւ 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի չափը հուլիսի 1-ից՝ 18 հազար դրամի փոխարեն կդառնա 26 հազար 500 դրամ: Այս ծրագրերի համար, ընդհանուր առմամբ կհատկացվի ավելի քան 4 մլրդ 786 մլն դրամ: