Լարված իրավիճակ կառավարության դիմաց. զոհված զինծառայողի հարազատները պահանջում են հանդիպում վարչապետի հետ
ՀՀ կառավարության դիմաց լարված իրավիճակ է: Դեկտեմբերի 2-ին Արցախի ՊԲ հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում մահացու հրազենային վիրավորում ստացած Արթուր Աջամյանի հարազատները հանդիպում են պահանջում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Նրանք պահանջում են բացահայտել, թե ինչ հանգամանքներում է զոհվել Արթուր Աջամյանը:
Աջամյանի մայրը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ դիրքեր գնալուց առաջ խոսել է որդու հետ. «Միշտ ասել է՝ իր հետ ամեն ինչ լավ է, աֆիցերները լավ են իր հետ: Ինչո՞ւ սպանեցին երեխայիս: Անդրանիկ Քոչարյանը փափուկ բարձ դրեց գլխիս տակ, իսկ հիմա չի պատասխանում զանգերիս»:
Զինվորի մայրը նշեց, որ, եթե իրեն ու իր վիշտը հարգում են, թող արդարությունը բացահայտեն:
Զինծառայողի հարազատները նշեցին, որ, եթե մեկ ժամվա ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չիջնի հանդիպման, իրենք ճանապարհը կփակեն:
Աջամյանի հարազատները պնդում են, թե վաշտի հրամանատարն է իրենց երեխային սպանել։ Նրանք ցանկանում էին մտնել Կառավարություն՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ, ինչից հետո բախում տեղի ունեցավ ոստիկանների եւ հարազատների միջեւ: Զինծառայողի հարազատներն ասացին, որ գնալու են երեխայի դին բերեն Կառավարության շենքի մոտ:
Հիշեցնենք, որ նրանք դեկտեմբերի 4-ին բողոքի ակցիա էին իրականացրել նաեւ ԱԺ-ի դիմաց՝ պահանջելով հանդիպում պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ: Քոչարյանը նրանց ասել էր, որ դեպքը որակված է սպանություն, եւ քննություն է ընթանում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ Քննչական կոմիտեի երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: