Մակունցը դրական է գնահատում Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնում Ստեփան Սաֆարյանի նշանակումը
Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնում Ստեփան Սաֆարյանի նշանակումը «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը դրական է գնահատում: Այս մասին նա ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում՝ նշելով, որ Սաֆարյանի թեկնածության հարցն իրենց հետ չի քննարկվել:
«Այս տարիների ընթացքում նրա կատարած աշխատանքը թե՛ քաղաքացիական հասարակության կայացման գործընթացում շատ կարեւոր է եղել, թե՛ առհասարակ նրա իրականացրած գործունեությունն եմ շատ դրական համարում»,- ասաց Մակունցը:
Դիտարկմանը, որ ՀԽ նախկին նախագահ Վազգեն Մանուկյանը քննադատվում էր, որ, զբաղեցնելով այդ պաշտոնը, քաղաքական հայտարարություններ է անում, Մակունցն ասաց, որ ինքն անձամբ չի տեսել, որ բարձրաստիճան որեւէ պաշտոնյա նման քննադատություն հնչեցրած լինի.
«Չեմ նկատել, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանցից որեւէ մեկը քաղաքական ինչ-որ հայտարարությունների հետ կապված քննադատություն հնչեցրած լինի: Ես նման բան չեմ տեսել: Ընդհանրապես Հանրային խորհրդի գործունեությունը պայմանավորված չէր անձերի քաղաքական հայտարարություններ անել-չանելով: Այլ պայմանավորված էր նրանով, թե ինչով է զբաղված Հանրային խորհուրդը: Որեւէ մեկս չէինք կարողանում հասկանալ բովանդակային առումով իրենց աշխատանքը»:
Լիլիթ Մակունցը հայտարարեց, որ Հանրային խորհրդի մոտեցումներում, անխոս, փոփոխության անհրաժեշտություն կա. «Եթե հանրությունը, նաեւ՝ մենք, լավ չենք հասկանում, թե ինչով է զբաղված այդ խորհուրդը, ուրեմն անհրաժեշտություն կա առնվազն մոտեցումների փոփոխության»: