Ուսանողների բողոքն ու տիկնիկավարների նպատակները
ՀՅԴ երիտասարդներին մասամբ հաջողվեց հասնել իրենց նպատակին՝ սակավամարդ բողոքի ակցիայի շուրջ քարոզչական մեծ աղմուկ բարձրացավ: Նրանք նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջով մի 20-25 հոգով փողոց փակեցին, ոստիկաններն էլ ստիպված եղան նրանց մեծ մասին տանել ոստիկանական բաժանմունքներ ու բացել փողոցը:
Խնդիրը նույնիսկ այն չէ, որ 20-25 երիտասարդների բողոքի ակցիան լուսաբանում էին մի 40-50 լրատվամիջոցներ, ու «մերձհայրենասիրական շրջանակներից» մի քանի տասնյակ երիտասարդներ էլ ամեն կերպ ջանում էին հայտնվել կադրերում՝ մարդ ես, գուցե հետագայում հնարավոր լինի այդ կադրերի շնորհիվ ապաստան ստանալ եվրոպական որեւէ երկրում (այս երեւույթն, ի դեպ, միշտ է եղել) կամ լուսանկարները սոցկայքերում տեղադրելով՝ ներկայանալ որպես ազգային արժեքների նվիրյալներ ու գովեստների արժանանալ (հասկանալի է՝ հիմնականում լատինատառ): Խնդիրն այն է, որ միանգամայն նորմալ է, երբ երիտասարդներն ինչ-որ հարցով բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում եւ պահանջներ առաջադրում, ու նորմալ է նաեւ, որ ոստիկանությունն էլ իր պարտականություններն է կատարում: Պարզապես երիտասարդները պիտի գիտակցեն, որ եթե այդպիսի պայքարի մեջ են մտնում՝ ամենայն հավանականությամբ իրենց կտեղափոխեն ոչ թե «Ռոլս-Ռոյս» պատգարակներով, այլ թեւատակերից բռնած, ոստիկաններն էլ իրենց հերթին պիտի գործեն բացառապես օրենքի շրջանակներում, եւ վայ նրան, ով մազաչափ անգամ կշեղվի օրենքից:
Մի խոսքով՝ նման պայքարն ինքնին նորմալ է: Աննորմալ է, երբ այդ պայքարն ուղղորդվում եւ շահարկվում է քաղաքական կեղտոտ նպատակներով, որոնք առանձնապես կապ չունեն բարձրացված հարցերի հետ: Ստվերային տիկնիկավարներն այս ըստ էության ազնիվ շարժումը ծառայեցնում են իրենց անազնիվ նպատակներին, եւ ամենացավալին հենց դա է: Նույն Դաշնակցությունն, օրինակ, երկար տարիներ՝ եւ՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, եւ՛ Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին ղեկավարել է կրթության եւ գիտության ոլորտը: Եվ ի՞նչ. դպրոցներում ու բուհերում հայոց լեզվի եւ հայ ժողովրդի պատմության ուսուցումը շա՞տ բարձր մակարդակի վրա էր: Դպրոցները, եթե հիշում եք, վերածվել էին ընտրակեղծիքների կազմակերպման օջախների, իսկ բուհերում երիտկուսակցական «սաքուլիկներ» էին բուծում: Որեւէ մեկը հիշո՞ւմ է, որ դաշնակցական երիտասարդները դրա դեմ բողոքի ակցիաներ կազմակերպած լինեն: Ցանկություն գուցեեւ կար, բայց «ղեկավար մարմինները» նման բան թույլ չէին տա՝ չէ՞ որ իրենք իշխանության մաս էին կազմում ու լավ էլ վայելում էին իշխանական բարիքները:
Այսօր էլ պայքարն ըստ էության նրանց այդ կարգավիճակը վերադարձնելու համար է՝ անկախ նրանից, բողոքի ակցիաների մասնակիցները գիտակցում են դա, թե ոչ: Նրանց (ոչ միայն ՀՅԴ հայաստանյան ղեկավարներին, այլեւ հանրապետականներին, քոչարյանականներին եւ ընդդիմադիր այլ շրջանակների) ոչ հայոց լեզվի ուսուցման մակարդակն է հետաքրքրում, ոչ հայ ժողովրդի կամ եկեղեցու պատմության: Նրանց այս իշխանությունների դեմ բողոքի ալիք է պետք՝ ցանկացած պատրվակով, որպեսզի դրա շուրջ քարոզչական աղմուկ բարձրացնեն, իշխանությունների նկատմամբ հանրության վստահության մակարդակը նվազի, իրենք էլ այդ ֆոնի վրա «մի հնարով» վերադարձնեն իշխանությունը ու շարունակեն բարգավաճել կերակրատաշտի մատույցներում: Չմոռանալով, ի դեպ, թալանած փողերով իրենց երեխաներին ուսանելու ուղարկել արտասահմանյան լավագույն համալսարաններ, որտեղ ոչ հայոց լեզու են ուսուցանում, ոչ հայ ժողովրդի պատմություն:
Իսկ հայաստանյան բուհերի ուսանողները, ոչինչ, թող այս ցրտին փողոցներում սրթսրթան՝ տիկնիկավարների այդ ծրագրերն իրականացնելու համար: