Ու՞ր է իմ նորածինը. առողջապահության նախարարության մոտ բողոքի ցույց է, պահանջում են փակել «Հանրապետական ծննդատունը»
Այս պահին մի խումբ կանայք ՀՀ առողջապահության նախարարության դիմաց բողոքի ցույց են անցկացնում: Նրանք պահանջում են դադարեցնել Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ինստիտուտի («Հանրապետական ծննդատան») գործունեությունը: Ակցիայի կազմակերպիչը սեպտեմբերի 24-ին անհետացած նորածնի մայր Հայկուհի Խաչատրյանն է: Նրան են միացել նաեւ մի քանի մայրեր, որոնք տարբեր տարիների նույն ծննդատանը կորցրել են իրենց երեխաներին:
Բողոքի մասնակից մայրերից Շողիկ Միքայելյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ 21 տարի է՝ պայքարում է, որպեսզի բացահայտի, թե ծննդատանն ինչ է եղել իր երեխայի հետ: Դեպքը տեղի է ունեցել 1998 թվականին, երեխան ծնվել է առանց խնդիրների, երկրորդ օրն ամուսինը տեսել է երեխային, իսկ հաջորդ օրն ասել են, որ նորածինը մահացել է: Շողիկ Միքայելյանը վստահեցնում է, որ երեխան չէր կարող մահացած լինել: Նա իր երեխայի դին այդպես էլ չի տեսել: Այստեղ հավաքվածները ծննդատանը երեխաներին կորցրել են իրենց համար անհայտ պատճառներով:
Հայկուհի Խաչատրյանը մեր զրույցում հայտնեց, որ ցույցն անում են 500 դիմում-բողոքների հիման վրա, որոնք բոլորը նույն ծննդատան «զոհ» մայրեր են:
Նախարարության դիմաց հավաքված կանայք պաստառներով են, Հայկուհի Խաչատրյանի ձեռքին «Արդարություն եմ որոնում, ո՞ւր է իմ նորածին Հայկը» գրությամբ պաստառ է: Այժմ նրանք պատրաստվում են մտնել առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի մոտ, որպեսզի վերջինս նպաստի այդ հարցի լուծմանը: