Դատախազ Կարեն Բիշարյանը չի հեռացվի վարույթից. դատարանը հրապարակեց որոշումը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ որոշեց նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը՝ այդպիսով մերժելով Քոչարյանի պաշտպանների՝ ավելի վաղ ներկայացված բացարկի միջնորդությունը: Դանիբեկյանը հայտնեց, որ սույն որոշումը ենթակա չէ բողոքարկման:
Աշխատանքային ժամի ավարտով պայմանավորված՝ այսօրվա նիստը հետաձգվեց: Հաջորդ դատական նիստը կշարունակվի դեկտեմբերի 3-ին՝ ժ. 13:00-ին:
Որոշման հրապարակումից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Վարդեւանյանն ասաց, որ իր կարծիքով՝ այսպիսի որոշումն արդեն սպասելի է բոլորի համար. «Նախորդ դատական նիստին ներկայացված դատախազ Պետրոսյանի հետ կապված միջնորդություը պարունակում էր նաեւ մասնագիտական, դատավարական մի շարք խախտումներ, այս պարագայում հանրությունն էր տեղեկացված ԱԺ լսումներից, պրն Բիշարյանի հայտնած հրապարակային կարծիքներից, որոնք կտրուկ, անհասկանալի, կողմնակալությանը հարիր ձեւով փոխվեցին: Բայց դե, դատարանը կրկին մերժեց»:
Վարդեւանյանն ընդգծեց, որ այս փուլը կոչվում է հենց իջնորդությունների փուլ. «Այս փուլում է, որ քննարկվում են հնարավոր բոլոր միջնորդությունները, եւ եթե դատախազը բացարկի ենթակա է, դա չանել հնարավոր չէ, դա ինքնին խախտում է»,-ասաց պաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա դատական նիստին պաշտպանական կողմը բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց մեղադրող դատախազ Կարեն Բիշարյանին, որն այս դատավորի նախագահությամբ ընթացող նիստերին ներկայացել էր առաջին անգամ: Միջնորդության հիմքում պաշտպանները դրել էին այն հանգամանքը, որ դեռեւս 2018 թվականի փետրվարի 23-ին՝ ԱԺ լսումների ժամանակ, Կարեն Բիշարյանը նշել է, որ վարույթում առկա չեն Քոչարյանին, գնդապետի կոչումներ ունեցող նախկին պաշտոնյաների մասով գործին ընթացք տալու հիմքեր եւ որ Քոչարյանին որպես վկա հարցաքննության հրավիրելու հարկ չկա: Այս եւ այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝  պաշտպանական կողմը պնդեց, որ Բիշարյանը ունի կողմնակալ վերաբերմունք, եւ չնայած իր պրոֆեսիոնալիզմին՝ չի կարող այս գործով լինել պատշաճ մեղադրող:
Պաշտպանական կողմն ամբողջությամբ միացել էր միջնորդությանը, որին առարկել էին տուժող եւ մեղադրող կողմերը: Մասնավորապես, դատախազ Կարեն Բիշարյանը, անդրադառնալով բացարկի միջնորդությանը, ասել էր, որ ինքը երբեւէ կողմնակալ չի եղել, եւ որ իր դիրքորոշումը հիմնված է եղել գործով ձեռք բերված փաստական հանգամանքների վրա: