Գիշերն անցկացրել ենք Վիշապալճի, Սպիտակասարի ու Աժդահակի արանքում: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց «Խարույկ» արշավական ակումբի ղեկավար Գեղամ Օհանյանը: «Մենք հոգացինք, որ մեր անվտանգությունն ապահովված լինի: Հաշվի առնելով, որ տարածքում կենդանիները շատ են՝ որոշեցինք մնալ մեր խափանված մեքենայի մեջ, լույսը բացվի, նոր դուրս գանք կապի»,- պատմեց Օհանյանը:
Արշավականները չեն պատկերացրել, որ իրենց հետ կապ չունենալու արդյունքում «այսպիսի խուճապ կբարձրացվի»: «Առավոտյան այդ առումով երկրորդ սթրեսն ապրեցի»,- նշեց Օհանյանը:
Տղաների հետ կապ չի եղել շուրջ տասնվեց ժամ: Լուսաբացին նրանք բարձրացել են մոտակա գագաթը, որտեղից կարողացել են կապի դուրս գալ: Այն հարցերին, թե արդյոք մտածո՞ւմ էին ինչ անել, եթե կապի դուրս գալ չհաջողվի, սպասում էին, որ իրենց պիտի որոնե՞ն, թե՞ այլ ծրագիր ունեին, Գեղամ Օհանյանը պատասխանեց. «Եթե կապ չլիներ, մենք նախատեսում էինք վերադառնալ ավտոմեքենայի մոտ, վերցնել ուսապարկերը և իջնել Գեղարդ գյուղ, կհասնեինք մինչև երեկո, քանի որ 20-25 կմ ճանապարհ է»:
Փորձառու արշավականը նշեց նաև արշավի անվտանգության հիմնական կանոնները. «Ամենաառաջինն այն է, որ եթե մեկ-երկու հոգով են գնում, ոչ մեծ խմբով, պետք է իրենց կոորդինատները թողնեն ընկերների մոտ, նշեն այն ճանապարհը, որով նախատեսում են անցնել: Երկրորդը՝ պիտի ունենան անվտանգության միջոցներ. դեղատուփ, լուսային ազդանշաններ (հրավառության նման միջոցներ են), որպեսզի իրենց փնտրողներին կարողանան ազդանշան տալ: Մեզ մոտ այդ միջոցները կային, մենք ազդանշան տվեցինք, սակայն քանի որ արդեն լույս էր, ուղղաթիռից դրանք չէին նկատվել»:
Օհանյանի խոսքով՝ արշավականի կյանքը լի է արկածներով, ու նման դեպքեր հաճախ են պատահում. «Երբ արշավականն ընտրում է այս կյանքը, պիտի գիտակցի, որ արկածների միջով է անցնելու: Միայն թե «արկած» ասվածը չի նշանակում «արկածախնդրություն», այսինքն՝ անվտանգության կանոնները միշտ պետք է պահվեն»:
Ինչպիսի՞ն են արշավականները հարցին ի պատասխան՝ Օհանյանը հիշեցրեց, որ ամեն ինչ սիրելուց առաջ հարկ է ճանաչել: «Արշավականն առաջին հերթին բնության հետ կապ հաստատած մարդն է: Հայաստանի լեռնագնացները՝ մարդիկ, որ սիրում են շրջել լեռներով, անտառներով, ձորերով, միշտ պատրաստակամ են պաշտպանել ու պահպանել իրենց երկիրն ու բնությունը. վկա այսօրվա բնապահպանական պայքարները: Արշավականները երկիրը ճանաչելու միջոցով հայրենասեր դարձած մարդիկ են»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 21:27-ին, «911» ծառայություն ահազանգ էր ստացվել, որ երկու քաղաքացի գնացել է դեպի «Աժդահակ» լեռ, և նրանց հետ չէր հաջողվում կապ հաստատել: Դեպքի վայր էին մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը և փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնից երկու փրկարարական ջոկատ: Որոնողական աշխատանքներին մասնակցել են 10 փրկարար-ծառայող և 15 քաղաքացի: Այսօր առավոտյան՝ ժամը 09:30-ի դրությամբ, որոնողական աշխատանքներին օժանդակելու նպատակով ներգրավվել էր նաև ուղղաթիռ:
Հրդեհ Երեւանում. փրկարարները բնակարանից դուրս են բերել երեխաներին
Ողբերգական դեպք Երևանում․ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում 1,5 ամսական աղջնակ է մահացել
Գառնիի բնակարաններից մեկի նկուղում թմրանյութ է հայտնաբերվել
«Գիշեր էր: Մենք բախվեցինք փայտի մի մեծ կտորի».Վրաստանում ձկնորսական նավ է խորտակվել
«ԵՄ-ն շարունակելու է աշխատել հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման». Մոգերինի
Քաղաքական դաշտի որակը մտահոգիչ է․ իսկական ընդդիմություն է պետք
Ստեփանավան-Բերդ ավտոճանապարհին ավտոմեքենա է այրվել
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այցելել է զինվորական հոսպիտալ
Երեւանում Nissan March-ը բախվել է ծառին, հետո՝ գազատարին. կա 4 տուժած
Արցախում հարգանքի տուրք է մատուցվել Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին
«Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել է գումարով պայուսակ
Լոռու մարզում ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է աղետի գոտու բնակարանաշինության ծրագրերը (լուսանկարներ)
Ո՞ւմ է պետությունը բնակարան պարտք, ինչո՞ւ օգտվել սուբվենցիոն ծրագրերից. վարչապետը պատասխանել է շիրակամուտցիների հարցերին