«Էլարդ»-ի փորձագետներին առաջիկայում կկանչենք հարցաքննության. ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյան
Ձեռք են բերվել մի շարք տվյալներ, որոնցով պահանջվում է քննություն կատարել նոր ուղղությամբ, ինչը հիմա անում ենք: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը՝ խոսելով Ամուլսարի հանքավայրի փորձաքննության մասին: Նա նշեց, որ քննությունն ընթանում է երեք բլոկով․
«Պետք է հասկանանք՝ ինչո՞ւ ժամանակին չի ստուգվել կամ արդյո՞ք պատշաճ են ստուգվել ՇՄԱԳ-ում տեղ գտած տվյալները: Կարծում եմ, որ «Էլարդ»-ի փորձագետներին իրենց տված եզրակացության շուրջ հարցաքննելու կարիք կա պարզաբանումների համար: Առաջիկայում կկանչենք հարցաքննության՝ եզրակացության շուրջ»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ փորձաքննություն նշանակելուց հետո պահանջել են բոլոր հնարավոր փաստաթղթերը, որոնք կարող են նշանակություն ունենալ փորձաքննության համար: Դրանք տրամադրվել են Բնապահպանության նախարարության կողմից:
«Երբ վարչապետը նախարարությանը հանձնարարեց էլ ավելի խոր ուսումնասիրել, թե արդյոք պե՞տք է նոր ՇՄԱԳ, ի հայտ եկան մի շարք փաստաթղթեր, որոնք փորձագետներին չէին տրամադրվել, որոնց առկայության մասին տեղյակ չենք եղել: Դա պայմանավորում է քննության նոր զարգացում: Բայց թաքցնելու խնդիր այստեղ չկա»,- ասաց Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ վարչապետը հանձնարարել էր «Էլարդ»-ի եզրակացությունն ուղարկել շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ համապատասխան հանձնարարականով, մասնավորապես հարցով՝ արդյոք նոր ՇՄԱԳ անհրաժե՞շտ է, թե՞ ոչ։ Դրանից հետո կառավարությունում պատգամավորների, կառավարության անդամների, «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչների եւ «Էլարդ»-ի փորձագետների միջեւ տեղի ունեցավ տեսակոնֆերանս։ Կոնֆերանսի ժամանակ «Էլարդ»-ի փորձագետները հայտարարեցին, որ «Լիդիան»-ի գնահատումը թերի է, եւ մի շարք գործողություններ ընդհանրապես չեն էլ ուսումնասիրվել կամ ներառվել դրա ընդգրկման մեջ։