ԱԺ-ում մեկնարկել է Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի գաղտնի քվեարկությունը
ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է Սահմանադրական դատարանի անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի փակ, գաղտնի քվեարկությունը։
Նախքան քվեարկությունը ԱԺ փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը, դիմելով ՍԴ անդամներին, դատավորներին, կոչ արեց իրենց չնույնացնել Հրայր Թովմասյանի հետ, չնույնացնել իրենց անցած ճանապարհը եւ ուղղորդվել օրենքով, իրենց խղճով եւ գիտելիքներով։
Սիմոնյանի կոչին միացավ նույն խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը՝ նշելով, որ այս պատասխանատու պահին ՍԴ անդամներն արկածախնդրությամբ չզբաղվեն․ «Սահմանադրական դատարանի նախագահի զավթված աթոռը պետք է վերադարձվի ժողովրդին»,- հայտարարեց Մկրտչյանը։
Եթե խորհրդարանն ընդունի նախագիծը, այն ուղարկվելու է Սահմանադրական դատարան։ Մնացած գործողությունները ՍԴ-ի տիրույթում են։ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու համար անհրաժեշտ կլինի վեց դատավոր/անդամի քվե։
Քվեարկությանը մասնակցում են միայն «Իմ քայլը» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորները։ ԲՀԿ-ականները հայտարարել էին, որ չեն մասնակցելու, քանի որ «Իմ քայլ»-ի ներկայացրած նախագիծը իրավական առումով թերի է։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի խորհրդարանը երեկ քննարկում էր «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացրած Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի քննարկումը։ Թովմասյանը նպատակահարմար չէր համարել մասնակցել նախագծի քննարկմանը․ նա պատշաճ ծանուցումից հետո ԱԺ չէր եկել։
Վերջինս հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ քննարկմանը ներկա չլինելու որոշումը պատճառաբանելով, որ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության նախաձեռնած այս գործընթացը, ըստ էության, ունի քաղաքական եւ սուբյեկտիվ նպատակաուղղվածություն: Հրայր Թովմասյանը հայցել էր Ազգային ժողովի միայն «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների ներողամտությունը՝ Ազգային ժողովի նիստում հարցի քննարկման ժամանակ իրեն հարցեր ուղղելու հնարավորություն չտալու առնչությամբ։ Իսկ թե ինչու հենց «Բարգավաճ Հայաստան»-ի, քանի որ այս խմբակցության պատգամավորները հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու նախագծի քվեարկությանը. այն, ըստ իրենց, իրավական առումով ոչ լիարժեք է եւ խոցելի մասեր ունի։
Հրայր Թովմասյանի հայտարարությունը խորհրդարանում քննադատությամբ ընդունվեց։ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները միայն ԲՀԿ-ից ներողամտություն հայցելու հանգամանքը անհարգալից վերաբերմունք որակեցին օրենսդիր մարմնի հանդեպ՝ նշելով, որ Թովմասյանն ուղղակի պարտավոր էր ներկա լինել քննարկմանն ու պատասխանել պատգամավորների հարցերին, փորձել ներկայացնել իր հակափաստարկները, եթե, իհարկե, այդպիսիք կային։
Մասնավորապես «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփի Դավոյանն իր ելույթում ասաց, որ Թովմասյանը շարունակեց իր քաղաքական հոր՝ Սերժ Սարգսյանի գործելաոճը՝ տաքուկ հարցազրույց տալով կոնկրետ լրատվամիջոցի, կոնկրետ հարցերով, բայց պարտավոր էր ներկա լինել ԱԺ-ում, հակադարձել, ոչ թե քաղաքական հայտարարություն անել՝ ասելով, որ չի գա ԱԺ եւ ներողություն խնդրեր միայն ԲՀԿ-ից․ «Նա պարտավոր էր ներողություն խնդրել բոլոր պատգամավորներից ու խմբակցություններից»,- շեշտեց պատգամավորը։