ԵԱՏՄ-ում ձեւավորվում է միասնական ֆինանսական շուկա. Պուտինը խոսեց հայեցակարգի հաստատման մասին
Եվրասիական տնտեսական միությունն այս ընթացքում արդարացրել է սպասումները եւ բավականին արդյունավետ է աշխատում: Զարգանում է միության շրջանակում առեւտուրը, աճում է միության ողջ ՀՆԱ-ի ծավալը: Այս մասին Երեւանում անցկացվող ԵԱՏ պետությունների ղեկավարների հանդիպմանը հայտարարեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ աճում է արդյունաբերությունը, սակայն ԵԱՏՄ-ի առաջ դրված են բավականին մասշտաբային խնդիրներ: Այս համատեքստում Պուտինը նշեց առեւտրի ոլորտում պատնեշների վերացմանն ուղղված համակարգային աշխատանքի կարեւորությունը: «Առաջնահերթությունների թվում է նաեւ ֆինանսական շուկայում միասնական կանոնների հաստատումը: Օրակարգում է եվրասիական ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգը: Այս փաստաթուղթը կդառնա ԵԱՏՄ տարածքում բանկային, ֆինանսական ծառայությունների տրամադրման միասնական կանոնների ձեւավորման ճանապարհային քարտեզը՝ դարձնելով շուկայի այս սեգմենն ունիֆիկացված ու թափանցիկ»,- նշում է նա:
Ապագայում, նրա խոսքով, օրակարգում է լինելու միասնական էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձեւավորման խնդիրը: «Սրան պետք է հետեւի միութական գազի, նավթի ու նավթամթերքների շուկաների ձեւավորումը 2025 թ.-ին»,- ասաց Պուտինը՝ հավելելով, որ պետք է ունիֆիկացնել ԵԱՏՄ պետությունների օրենքները գազի մատակարարումների ոլորտում:
Նա նաեւ խոսեց տնտեսության թվայնացման օրակարգային խնդիրներից: «Բոլորի շահերից է բխում աշխատատեղերի ստանդարտացված համակարգի ստեղծումը: Այս ծրագրի կյանքի կոչման դեպքում մեր պետությունների քաղաքացիները համացանցում կարող են իմանալ ԵԱՏՄ բոլոր պետություններում թափուր աշխատատեղերի մասին»,- ասաց ՌԴ նախագահը՝ կարեւորելով նաեւ ապրանքների էլեկտրոնային գրանցումը ԵԱՏՄ մուտք գործելիս, որպեսզի հնարավոր լինի հետեւել նրանց շարժին:
«Համաձայն մեր այսօրվա որոշման՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կստանա համապատասխան լիազորությունները»,- ասաց նա: