Ինչպես տեսնում եք՝ իմ հրաժարականի մասին լուրերն արդարացված չեն․ Դավիթ Տոնոյան
Ինչպես տեսնում եք՝ իմ հրաժարականի մասին լուրերն արդարացված չեն։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ի պատասխան լրագրողների հարցերի՝ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Նա հայտնեց, որ իր հրաժարականի մասին որեւէ խոսակցություն չի ունեցել վարչապետի հետ։ Ինչ վերաբերում է քննարկումներին, թե ինքը կարող է նշանակվել ԱԱԾ տնօրեն՝ Տոնոյանը քմծիծաղով արձագանքեց․ «Ես պաշտպանության նախարար եմ, ի՞նչ կապ ունի դա»։
Տոնոյանը վստահեցրեց, որ իր եւ Փաշինյանի միջեւ չեն կարող տարաձայնություններ լինել․ «Շատ սինխրոնիզացված եւ որպես կառավարության անդամ աշխատանք է ծավալվում»,- շեշտեց նախարարը։
Նա նշեց, որ ՊՆ-ում պաշտոնանկություններ չեն սպասվում։
Անդրադառնալով Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին՝ Տոնոյանն ասաց, որ իրեն որոշակի տեղեկություններ հայտնի են, նախարարությունը դեռեւս տեղեկությունենրով է հագեցնում հանձնաժողովի աշխատանքը։ Նախարարն արդյունավետ գնահատեց ուսումնասիրությունների ընթացքը՝ նշելով, որ ստացած տեղեկությունները բավարար են լինելու եզրակացույթունների համար։
Իսկ Տոնոյանին դեռ չեն հրավիրել քննիչ հանձնաժողովի նիստերին։ Պատասխանելով հարցին, թե հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունքում ՊՆ-ում պաշտոնանկություններ կլինե՞ն, Տոնոյանն ասաց, որ որոշումները կկայացվեն՝ արդյունքից ելնելով։ Տոնոյանը նկատեց՝ թեեւ աշխատանքների ընթացքում մտահոգություններ են առաջացել, բայց ցավոտ անակնկալներ չեն լինելու․
«Մտահոգիչ փաստերի վերաբերյալ՝ դեռ 2016 թվականից սկսած, նախաքննության մարմինները մեծածավալ աշխատանք են կատարել։ Ցավոտ անակնկալներ չեն լինելու»,- ասաց նախարարը։
Անդրադառնալով ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի հրաժարականի մասին լուրերին՝ Տոնոյանն ասաց, որ երեկ ԱԱԽ նիստում նմանատիպ որեւէ խոսակցություն չի եղել։
Տոնոյանը կարծում է, որ ուժային կառույցների ղեկավարների հրաժարականները անվտանգության առումով սպառնալիք չեն, քանի որ համակարգ է գործում։